109 YAŞINDAKİ DÖNDÜ ANANIN MAŞALLAHI VAR

Ordu Mesudiye’ye bağlı Herközü Köyü Maden Mahallesi’nde yaşayan 109 yaşındaki Döndü Ana, ilerlemiş yaşına rağmen her işini kendisi görüyor. odununu sırtında taşıyor, bahçesinde lahana, fasulye, patates yetiştiriyor; inek sütü, kuşburnu pekmezi, terayağ, pancar çorbası, çökelikle beslenmekten vazgeçmiyor

ORMESHA-Ozan Aydoğan: Ordu Mesudiye’ye bağlı Maden Mahallesi’nde yaşayan 109 yaşındaki Döndü Ana, ilerlemiş yaşına rağmen her işini kendisi görüyor. Evinin odun ihtiyacını dağlardan sırtında odun taşıyarak karşılaşmasının yanı sıra, odunları kesip kış hazırlığını da yapıyor.

Çok sevdiği bahçesinde karalahana, fasülye, biber, domates, patates yetiştiren Döndü Ana; yemeklerini kendisi pişirip, çamaşırlarını da kendisi yıkıyor, başkasının bu işleri yapmasına izin vermiyor. Bir genç kız, kırlara bayırlara giden, iş yapmaya erinmeyen Döndü Ana’nın en büyük sorunu kulaklarının çok az duyması. Bu nedenle çevresindekilerle tam konuşamayan 108 yaşındaki Döndü Ana, 1923 yılında Rumların Mesudiye’den gönderilmesini hatırlayıp, o dönem 12 yaşında olduğunu belirtiyor. Ordu Mesudiye Gazetesi olarak Döndü anamıza kırk kere maşallah, nazar değmesin dileklerimizle uzun ömürler diliyoruz.

Yorum Yazın