2. HES ZAFERİNİ MELET GRUP KÖYLERİ KAZANDI

Ordu’nun en büyük akarsuyu Melet Irmağı’nın doğduğu havzada yer alan Arıkmusa, Karacaören, Herközü, Yavşan,  Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köylüleri, yaptıkları örgütlü mücadeleyle, Irmak üzerinde kısa adı HES’ olan, Hidro Elektrik Santrali yapılmasına ve susuz kalmalarına yol açacak , ÇED toplantısına katılmayarak, “HES istemiyoruz” diyerek, Bakanlık ve Ordu İl Müdürlüğünden gelen resmi heyetin, “Halk HEs istemediğini belirterek toplantıya katılmamıştır” tutanağını imzalamalarını sağladılar.

Böylece bir hafta önce Akpınar Taşocağı’nda kazanılan ilk başarıdan sonra, bir gün önce Kızılelmada ikinci başarı kazanılmış, şimdi de Arıkmusa da üçüncü zafer kazanılması, Mesudiye, Ordu, Koyulhisar’da ve tüm çevreciler arasında büyük mutluluğa yol açarken, Türkiye genelindeki benzer mücadelelere ise önderlik yapıp, moral aşıladı.

ORMESHA- Sefai Uzunyurt: Akpınar, Kızılelma ve Arıkmusa köylerinde yapılan Taşocağı ve Hes ÇED raporu toplantılarının mücadelesinin ilk mücadelesini, ortak mücadele eden Karacaören, Herközü, Yavşan,  Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer,  Darıcabaşı, Pınarlı, Derinçay köylüleri ve onlara destek veren çevre örgütleri, duyarlı vatandaşlar kazandı. Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından Melet Irmağı üzerine yapılması planlanan “14,98 MWm/14,20 MWe Melet Enerji Grubu Projesi (Hidroelektrik Santrali)” bilgilendirme toplantısı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ordu İl Müdürlüğü temsilcileri, HES’i yapmak isteyen özel sektör firması Akyurt Enerji Üretim A.Ş temsilcileri yasaya göre “Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince Arıkmusa Köyü, Köy Odası’nda 15 Ocak 2020 Çarşamba günü “Halkın Katılım Toplantısı düzenlemek için Arıkmusa Köyü’ne geldiler. ArıkmusaMuhtarı, azaları, Kızılelma, Karacaören, Herközü, Yavşan,  Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer mahallelerinin muhtarları, İstanbul’dan giden dernek başkanları, duyarlı kişiler, yönetim kurulu üyeleri, köy halkı ve HES’ten etkilenecek olan Ordu Mesudiye’ye bağlı köylerin halkı, siyasi parti yöneticileri ve duyarlı kişileri toplantı yerinin önünde toplandılar, ancak toplantı salonuna girmeyerek, “HES istemediklerini” belirttiler. Halkın toplantıya katılmadığı tutulan tutanakla belli edildi.
Böylece Arıkmusa, Kızılelma, Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köyleri sınırları içinde Hidro Elektrik Santrali yapılmasını sağlamaya dönük resmi aşamalarından ikinci raundunu da köylüler kazandı.
Olayın duyulması başta Arıkmusa Köyü olmak üzere, Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köyleriyle, Ordu Mesudiye, Kızılelma ve Koyulhisar’da sevinçle karşılandı.

Ancak mücadele bununla bitmiyor diyen yöre halkı, HES mücadelesinin diğer aşamaları olduğunu, mücadeleye devam etmek gerektiğini söyleyerek herkesi desteğe ve mücadeleye

devam etmeye devam ettiler.

HES’e karşı çıkan çok sayıda duyarlı kişi İstanbul’dan otobüs ve özel otomobille Kızılelma ve Arıkmusa Köyü’ne giderken, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül Arıkmusa Derneği Dayanışma Gecesi’nde yaptığı toplantıda, “Halk ne istiyorsa biz onu yaparız. Halk HES istemiyorsa, biz de istemeyiz. Mesudiye’nin en büyük sorunlarının başında susuzluk geliyor. Su bize lazım. Köylerimize lazım. #MeletIrmağı’nın susuz kalmasına izin vermeyiz” diyerek, destek verdi.
CHP Mesudiye İlçe Başkanı Adem Çolak‘ta bizzat toplantı yapılan köylere giderek, HES mücadelesinde halkın yanında olup, her aşamasında destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Yorum Yazın