“BARIŞTA OĞULLAR BABALARINI, SAVAŞTA BABALAR OĞULLARINI GÖMERLER.”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, terörden kurtarılmış bir Türkiye ve dünya için; sevgiye, dostluğa ve barışa hep beraber destek olalım!” çağrısında bulundu

40 milyon insanın ölümüne neden olan İnsanlık tarihinin en insafsız savaşı olan 2. Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılı 1 Eylül tarihinin, daha sonra Dünya Barış Günü olarak kabul edilerek, bundan sonra savaş olmamasının amaçlandığını belirten Sefai mesudiyegazetesi1Uzunyurt: “Bugünkü Türkiye’nin Batı Akdeniz ve Güney Ege kısmında kurulmuş olan Lidya Devleti’nin hükümdarı Kral Krezüs, barış ile ilgili en anlamlı sözlerden birini: “Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömerler.” ifadesiyle söyleyerek, tarihe barış mesajı vermiştir.
Kurtuluş Savaşı’nda düşman olarak savaştığı Yunanistan’ın Başbakanı Venizelos ile dostluk anlaşması yapacak kadar barıştan yana olan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk :Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız.” diyerek, “Yurtta barış, Dünya da Barış” sözüyle, her zaman barışı işaret etmiştir.
Ancak Atatürk, barışın ancak vatan bütünlüğünün tehlikede olmaması, ulusumuzun birliği ve yaşama özgürlüğünün tehlikede altında bulunmamasıyla mümkün olabileceğini söyleyerek: “Bizim için barış demek, gerçek ve özgür yaşayışımızı sağlayabilecek nedenleri elde ediş demektir. Bu nedenleri sağlayamadan barış yapmaya yanaşmak, barış oldu demek, kendi kendimizi aldatmak olur.” diyerek içi boş barış laflarının anlamsızlığına dikkat çekmektedir.
ABD devlet adamlarından G. Washington ise; “Barışı korumanın en iyi yolu, savaşa hazır olmaktır.” diyerek, caydırıcılık etkisi için ülkelerin güçlü ordulara sahip olması gerektiğini belirtmektedir.
Bu gün bölgemizde ve ülkemizde barış ve istikrar ortamını bozucu, şiddet ve terör hareketleri meydana gelmektedir. Sorumluluk üstlenen herkesin, barışı önemseyen tavır içinde olması, ancak Türkiye Cumhuriyeti vatanımızın bölünmesine yönelik terör olaylarına karşı da uyanık olması gerekiyor
Dünya Barış Günü’nde, terörden kurtarılmış bir Türkiye ve dünya için; sevgiye, dostluğa ve barışa hep beraber destek olalım!”

Yorum Yazın