BAŞKAN ADAYI İDRİS NAİM ŞAHİN: ORDU KARADENİZ’DE MERKEZ OLACAK

Ordu Mesudiye Gazetesi olarak, Saadet Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in konuğu olduk. Yaptığımız söyleşide, Şahin’in Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde Ordu’da hayata geçireceği bazı projeleri masaya yatırdık. Başkan Adayı Şahin, 5 yıl içerisinde hayata geçireceği 104 projeyle Ordu’yu; tarımın, turizmin, kültürün, sanayinin, eğitimin ve sporun merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Ordu Mesudiye Gazetesi: Mart ayının ikinci haftasında 8 konu başlığı altında 104 projenizi kamuoyuna açıkladınız. Bu projeleri hazırlarken dikkat ettiğiniz hususlar nedir?

Başkan Adayı

İdris Naim Şahin: Biz Güzel Ordu, Merkez Ordu, Ulaşım, Turizm, Kültür, Sanayi, Eğitim ve Spor başlığı altında hayata geçireceğimiz 104 projeyi açıkladık. Bunlar Ordu Büyükşehir Belediye’mizin 1 Nisan 2019’dan sonra hayata geçireceği projeler olacak. Çıkış noktamız öncelikle, bu coğrafyanın kendisi ve taşıdığı değerler ve özellikler oldu. Yani biz bu projeleri belirlerken çocuklardan yaşlılara, kadınlardan erkeklere, üniversite öğrencisinden yaylasındaki çobanına kadar herkesimden, her yöreden insanımızın ihtiyaç istediği projeleri hazırlamaya özen gösterdik. Diğer bir yandan da bu projeleri belirlerken içerisinde yaşadığımız, yurttaşı olmaktan Ordulu olarak her zaman gurur ve onur duyduğumuz devletimizin ve ülkemizin yürürlükteki mevzuatına uygunluğunu hep dikkate aldık.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Mitinglerinizde hep ileri belediyecilik vurgusu yapıyorsunuz. İleri belediyecilikten kastınız nedir?

İdris Naim Şahin: İleri belediyecilik, belediye hizmetlerinde ve yatırımlarında ileri standartların, ihtiyaç hissedilen bütün konuların yer aldığı anlayışı ifade ediyor. İleri belediyecilik, Ordu’muzda bugüne kadar ki belediye uygulamalarının bir adım, iki adım, üç adım önünde gerçekleştirecek bir belediyecilik anlayışını ifade edecek. İleri belediyecilik; fark edilen, hissedilen bir belediyecilik olacak. Ordu insanımızın öncelikle fark edeceği ve daha da önemli Ordu dışından gelen misafirlerimizin daha çok fark ettireceğimiz bir belediyecilik anlayışı olacak.

Ordu Mesudiye Gazetesi: ‘Güzel Ordu’ başlığı altında sıraladığınız projeleriniz ağırlıklı olarak imara dayanıyor. İmar konusunda hassasiyet göstermeniz birçok kesimden de takdir görüyor. İmar ile ilgili İdris Naim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde neler yapacak?

İdris Naim Şahin: İmar planlamalarında yatay mimari anlayışı ile mavi ve yeşil bölge özelliklerini koruyacağız. Deneme yanılma yöntemiyle de olsa Ankara da bunu söylüyor, merkezi hükümet de artık bunun böyle olması gerektiğine inanıyor ve belirtiyor. Bizim de aynı paralelde ve anlayışta Ordu’muzda daha fazla hata yapmadan bu yönde mimari çalışmalarımızı ve yatırımlarımı yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Yatay mimari derken, hiç dikey mimari olmayacak iddiasında ve ilkesinde değiliz. Uygun yerde, uygun amaçlı görüntüyü bozmayan, görsele aykırı olmayan, şehircilik ilkelerine uygun dikey mimari de olabilir ama asıl olan insan tabiatına ve özellikle çocuklarımızın büyümesine, yetişmesine uygun yaşam alanlarını inşa etmemiz gerektiğini belirtiyoruz.

Mavi bölge belki dikkat çekiyor ama ben her Ordulunun maviden anladığını biliyorum. Ordu’muzun Allah’a şükür her yeri yeşil, bugünlerde iyice yeşillenmeye başladı. Mavi ve yeşilden kastımız, Ordu’muzun denizi gören bölgelerinde mimari hassasiyetimiz, şehircilik anlayışımız takdir edilmelidir ki, dünyanın her yerinde olduğu gibi kıymet bilinerek yapılmalıdır. Yarınlara miras bırakılacak bir planlama ve orantılı yapılaşmayla yapılmalıdır. Bu konuda şehir plancılarımız ve mimarlarla birlikte akıl birliği, gönül birliği ve el birliğiyle çözümler inşallah üreteceğiz.

“İMAR VE ULAŞIM PLANI BİRLİKTE YAPILMALI”

Nazım imar planlamalarında 1/25000’likten 1/1000’liğe kadar küçük ölçekli büyük ölçekli imar planlamalarında ve bugüne kadar pek de fazla dikkate alınmayan İstanbul gibi metropol bir il dahil nazım imar planına arkadaşlık etmesi gereken başka bir planlama durumu vardır. Bu kardeş de Nazım Ulaşım Planı’dır. Yerleşme ve yapılaşma ne ise, neyi getiriyorsa ona cevap verecek ulaşım planıyla yapılmazsa o kentin damarlarından birisi tıkanıyor ve tıkanacak demektir. Bunun son zamanlarda Ordu’muzun Ünye ilçesinde en çarpıcı örneklerinden bir tanesini yaşadık. Trafiği hesaplamadan bir temeli atıyorlar dediğim gün, bugün görülüyor ki bir alışveriş merkezi tam sahil merkezinin dibine yerleştirildi. Böyle bir şehircilik yanlışı ancak, bir özel eğitimle olur. Başka türlü olamaz. Bu yanlışların Ordu’da tekrarlanmaması gerekir diye düşünüyorum ve diyoruz ki; İmar planı, ulaşım planı birlikte yapılmalı. Bunlarda sık sık değişiklikler asla yapılmamalı. Yani istikrar sağlanmalı. Son zamanlarda şehircilik bakanlığı tarafından da vurgulandığı gibi parsel bazında değil, ada bazında plan değişiklikleri yapılmalı. Bir adanın bir parselinde bir değişiklik, yan parselinde başka bir değişiklik gibi böyle akıl dışı, etik olmayan bir davranış olamaz. Eğer bir parsel de uygunsa, her halde adanın tamamında uygundur. Dolayısıyla bu tür akla ve etiğe uygun olmayan, imar plan değişiklik kararları bundan sonra olmamalı diye ifade ediyoruz.

“ZARARLI GİDİŞATI DURDURACAK NOKTADAYIZ”

Yoğun yapılaşma bölgelerinde nefes alanları sağlanmasından ne kastettiğimi değerli hemşerilerim çok rahat anlıyor. Maalesef Ordu’muzda bugüne kadar farkında olunmadan, parçaya bakara bütünü kaybeden yanlışlığın içerisinde yol alındığı için, geniş coğrafyada sıkışık alanlarda yaşıyoruz. Yer darlığı mı var, yok. Allah yaratmış bize kısmet olmuş. Böyle bir coğrafya kimin elinde var? Fakat biz sıkışıyoruz. Çok mu sıkıştık, hayır. Nefes alamıyor muyuz, alıyoruz. Zararlı gidişatı durduracak noktadayız. Eğer 5 veya 10 sene daha durdurmazsak biz de birçok Büyükşehir’in düştüğü kaos ve çıkmaza Ordu olarak düşebiliriz. Bu tehlikeyi inşallah bundan sonra hep beraber ileri belediyecilik anlayışıyla önleyebiliriz. Onun için var olan yapı stoku içerisinde uygun olan noktalarda mülk sahipleriyle de kavga etmeden barışık bir yaklaşımla belli nefes alma noktalarını Altınordu, Fatsa ve Ünye’de açmak zorundayız. Oralarda 100 metrekare de olsa, 300 metrekare de olsa küçük oturma gruplarının yer alabildiği, yaşlıların dinlenebildiği güvenli adalar oluşturmalıyız.

 

Ordu Mesudiye Gazetesi: ‘Merkez Ordu’ başlığı altında tarım ve hayvancılık açısından çok önemli projeler bulunuyor. Tabi bu projelerin arasında Ordu’nun olmazsa olmazı fındık da bulunuyor. Fındık ile ilgili ‘Fındık Park’ projesini hayata geçireceğinizi belirttiniz. Bu projenin içeriği nedir?

İ. Naim Şahin: Ordulu olup da artık üçüncü nesil İstanbul’daki kardeşlerimizin Ordu’da fındık bahçesi olmayanları var. Yani memleket hasretiyle geliyor Ordu’ya ama kalmamış fındık bahçesi ya da Ordu’da fındık bahçeleri var diye gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz oluyor. Bunlara Avrupa’da örnekleri olduğu gibi bir büyük bahçeyi uygun yerde sahipleri tarafından bakımı yapılamayan bahçeleri alıp, fındık park olarak kuracağız. Burayı biz hem park hem de fındığın toplandığı yer olarak düşünüyoruz. Burayı biraz ocak seyrekleştirmesiyle dinlenme mekanlarını sağlayarak bir doğa turizm bahçeleri haline getirebiliriz. Gelen misafirlerimiz buraya girerler, yerler, içerler, kendilerine fındık toplarlar.  Topladığı fındığı çıkarken tarttırıp fiyatını verirler.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Aslında tarımla ilgili birçok sektöre müjdeleriniz gözüküyor. Bunlardan bir tanesi de bal. Bal ile ilgili projenizi de anlatabilir misiniz?

Başkan Adayı İ. Naim Şahin: Ordu’muz arı popülasyonunda Türkiye’de ikinci il, bal üretiminde ise Türkiye’de birinciyiz. Bal üreticilerimiz bu konuda son derece başarılı ama yanlış yaptıkları noktalar da var. Dost acı söyler, ben de gerçekleri söylemek zorundayım. Bizim ürettiğimiz balların dışında Türkiye’nin değişik yerlerinde glikoz ve nişasta bazlı şekerle bal üretilip, Ordu’ya TIR’larla gelen ve Ordu’dan da Ordu balı diye geriye dağıtılanlar bu ilin adının ve bal üretiminin maalesef kötü algılanmasına sebep oluyor. Bunun farkındayım. Bunu kimse bunu bundan sonra yapmasın. Biz bundan sonra belediye olarak gerekirse kovan da üreteceğiz, bala hile katmayan hemşerilerimizin ürünlerini de alım garantisiyle alıp biz pazarlayacağız. Belediye garantimizle Ordu’nun balını pazarlayacağız. Bizim gibi doğru iş yapacak olan şirketlerimizi de destekleyeceğiz. Ordu balı Türkiye’de birinci marka olacak, olmalıdır. İyi mal kötü malı piyasadan kovar. O zaman biz de diyoruz ki; iyi bal kötü balı bitirecektir. Bu konu hassas olduğumuz bir konu. Hazır bir potansiyelimiz var, dünya markası olabiliriz ama balda iddiamız ve ismimiz yok.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Organik üretimi teşvik edeceğinizi söylediniz. Bunlar ürünlerle sınırlı olacak mı?

Başkan Adayı Şahin: Ordu’muzda patates üretiminden fasulye ve mısır üretimine kadar olan bütün ürünlerimizin organik üretilmesi gerekildiğine inanıyoruz. Bunu destekleyeceğimiz konusunda iddialıyız. Bahçede hem tohum ve fideyle yapılan üretim hem de yabani sebzeciliği Ordu’muzda teşvik edeceğiz. Tabi teşvik edeceğiz de ne olacak; bununla ilgili pazarlama ağını kurup, ilimizde üretilen fazla organik ürünleri bozulmadan ihtiyacı olan bölgelere götüreceğiz. İstanbul, Ankara bizim için hedef kitlelerdir ve hedef pazarlardır.  Bunları hayır namına değil, zarar etmeyen kâr getirici işler olarak yapacağız. Alıcısı olduğu müddetçe biz satıcısı olmaya devam edeceğiz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Peki yerli tohum üretimine de destek olunacak mı?

Başkan Adayı Şahin: Yerli tohum maalesef Türk tarımının şu anda kanserojen olmuş konusudur. Adeta ulusal güvenliği tehdit eder bir tehlikeli politikanın sonucundayız. Sonucuna varmadan, son nokta konulmadan biz Ordu’da mısırın, fasulyenin, patatesin, kabağın, domateslerin son tohumları tükenmeden, onları acilen koruyarak çoğaltmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, bizim yaylalarımızda doğal yetişen bitkilerimiz var. Bunların da sanayiye kazandırılması ve özendirilmesi için daha da üretiminin artması için projemizi hep birlikte hayata geçireceğiz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: İlgi gören bir diğer projeniz ise ‘Ortak Alanlarda Meyveli Ağaç Düzenlenmesi.’ Bu projeyle Büyükşehir Belediyesi olarak neyi gerçekleştireceksiniz?

Başkan Adayı Şahin: Meyveciliği özendireceğiz ve destekleyeceğiz. Bizim çok güzel meyvelerimiz var. Armut, elma gibi bize has olan meyvelerin aroması ve tadı, başka bölgelerde yok. Yine meyvecilikle ilgili de koruma, depolama, soğuk zincirle onları üretme, satma projelerimizi hayata geçireceğiz. Şahsi mülkiyete konu olmayan, uygun kaldırımlar ve meydanlarda, döküldüğünde kirlilik yapmayan meyvelerin dikimini gerçekleştireceğiz. Oraya dut diktiğinizde çevre kirlenebilir ama bir elma, mandalina, limon ağacı diktiğinizde kirlilik yapmaz. Ne yapar; ağaç olarak dikildiğin de hem bize güzellik verir hem de meyve verir. Biz meyveli ağaçlarla ağaçlandırma yapmak istiyoruz. Yani Fatsa’nın bir sokağından vatandaş geçerken, o ağacın dalından limonu alabilmelidir. Kirazı daldan alabilmelidir. Şehirdeki de kırsaldaki ürünlerle ve ağaç cinsleriyle karşılaşabilmelidir. Sadece süs ağaçları değil, süs özelliği de taşıyan uygun meyve ağaçlarını şehrimize dikmeliyiz. Çok yüksek maliyetli bir iş değil. Sadece biraz titizlik, biraz merak isteyen işler. Korunur mu? Korunur. Her yere dikilince ben bizim çocuğumuzun, gencimizin onu kendi ağacı ve fidanıymış gibi koruyacağına tüm kalbimle inanıyorum.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Projeleriniz içerisinde süs bitleri seralarını kuracağınızdan bahsediyorsunuz. Bu projenin Ordululara katkısı ne olacak?

Başkan Adayı Şahin: Süs bitkileri seralarının kurulması da ticari amaçlıdır. Özel sektörümüzü teşvik edeceğiz. Bunların pazarlanmasında da biz belediye olarak rol alacağız. Burası havaalanı imkânıyla özellikle süs bitkisi tüketen başta Rusya olmak üzere bize yakın pazarlar itibariyle uygun bir sektördür. Bununla ilgili bir iki teşebbüs var. Biri Fatsa’da başladı ama başaramadığını ne yazık ki biliyorum. Bizim gurbetteki hemşerilerimizin de Yalova’da ve İzmir’de süs bitkileri yetiştiriciliğinde ve üretiminde uzman olduklarını da biliyorum. Oradan bazı müteşebbis arkadaşlarımızı Ordu’ya davet edip, onların üretimine biz de paydaş olarak, pazarlamasına destek olarak süs bitkileri seralarının kurulmasını da düşünüyoruz. İnşallah hayata geçireceğiz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Son yıllarda hayvancılık azalıyor. Buna siz de projeleriniz de dikkat çekmişsiniz. Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğiniz de hayvancılığa ne gibi katkılar yapacaksınız?

Başkan Adayı Şahin: Süt hayvancılığı bugün iyice azalma noktasında. Ordu’da neredeyse yeterli ve sağlıklı sütü bulamıyoruz. Süt hayvancılığı çoğaltılmalı.  Et hayvancılığı çoğaltılmalı. Et ve süt üretiminde alım garantisi vereceğiz. Üreticimize; ‘senin ürettiğin süt elinde kalmayacak. Ne kadar üretiyorsan biz belediye olarak alıp, pazarlıyoruz’ diyeceğiz. Bu garantiyle inanıyorum ki et ve süt üretimi bu bölgede yeniden başlayacaktır. Öyle bir pozisyondayız ki, bazı dezavantajları avantaja çevirecek konumdayız. Ülkede gıdada sıkıntı baş gösterdi. O halde biz Ordu olarak hem organik hem de kültürel tarımda rol almalıyız. Bunu hem kendi insanımıza hem de ihtiyacı olan pazarlara acilen arz etmek durumundayız. Ondan da öngörülenden fazla miktarda kâr dahi edebileceğimizi düşünüyorum.

“HAYVANCILIKTA DOĞRUDAN ÜRETİCİLİĞE GEÇECEĞİZ”

Avrupa’dan gelen ırklar tabi ki çoğaldı ama hala bizim kaldıysa yerli ırkımızın bir özelliği vardır; az süt verse de bizim sütümüz daha değerlidir. O hayvanların eti daha değerlidir. 40-50 yıl önce yediğimiz etin, içtiğimiz sütün lezzetini bugün maalesef arar olduk. O ırkları teşvik etmek gerekirse Fatsa Belediye, Ünye Belediyesi, Altınordu Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi olarak biz boş yaylalarda, mekânlarda hayvancılıkta da doğrudan üreticiliğe geçeceğiz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Son olarak yerli üretime dikkat çekiyorsunuz. Bu kapsamda belediyenin kullanacağı araçların ve aldığı hizmetlerin yerli yapılmasından yana olduğunu belirtiyorsunuz. Bu nasıl yapılacak?

Başkan Adayı Şahin: Bir işi, bir hizmeti Ordulu kardeşimiz veya Ordulu bir şirketimiz üretebiliyorsa belediye ihtiyacı olan o hizmeti var ise öncelikle Ordu’dan alacaktır. Eğer Ordu’da bulunamazsa, Türkiye’nin herhangi bir ilinde üretiliyorsa, oradan alınacak ve kullanacaktır. Hedefimiz bu, amacımız bu. Belediyelerimiz, iş makinelerinden hizmet araçlarına kadar çok değişik makine, araç kullanmaktadır. İş makineleri üretimi eğer yerli ve eşit şartlarda, aynı işi görmek kaydıyla Konya ve Ankara’da üretiliyorsa biz oradan alacağız.  Binek araçlarda da Türkiye’de üretilen yerlinin en iyisi neyse tercihimiz o olacaktır. Araç saltanatına dönüşmüş olan yüksek maliyetli yabancı marka araç kiralaması 1 Nisan’dan itibaren tarih olacaktır. Ben de hemen söyleyeyim; şahsen bir yabancı araba şahsi aracım var. O şahsi aracım olarak duracak ama belediye başkanı olarak Türkiye’de yerlinin en iyi, en uygunu neyse adını bilmiyorum, markasını bilmiyorum onu kullanacağız. Otomotiv sektörünün ihracatında iddia sahibi bir ülkede biz hala dışarıda üretilen araçlarla burada hizmet üretmeye çalışmamız bir çelişkidir. Ülke olarak biz otomotiv ihracatında iddialıyız. O halde kendimiz bu yerliyi kullanmak durumundayız. Yerlinin en iyisi neyse, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanına yakışan neyse ben de ona hizmet aracı olarak bineceğim. Bunu da açıkça ilan ediyorum.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Tüm ilçelerle ilgili özel projeleriniz var. Mesudiye ile ilgili projelerinizi başlık olarak söyleyebilir misiniz?

Başkan Adayı İdris Naim Şahin: Evet Mesudiye ilçemize yönelik çok projemiz var. Mesudiyeliler’i çok önemsiyor ve seviyoruz. İstanbul’da da en kalabalık nüfusa Mesudiyeliler sahip. Mesudiye denince akla eğitim, memuru çok insanlar geliyor. Mesudiye bir dönem okur yazarlık açısından Türkiye’de ilçeler arasında birinci sıradaydı. Mesudiye’yi eğitimde Ordu’nun merkezi yapacağız. Hacıemiroğulları Beyliği’nin merkezi Mesudiye Kale Köyü’dür. Bu beylik Ordu ve Giresun’u da fethederek Türk yurdu yapmıştır. Kale Köyü’ndeki Hacıemiroğulları Kalesi ve Kümbetleri restore ederek koruma altına alacağız. Mesudiye’de müze açacağız. Mesudiye gurbete göçün başladığı ilk ilçemiz. Bu göçü durdurmak için özel sektörü teşvik ederek küçük çaplı birkaç fabrika açılmasını sağlayıp, gençlere iş ve aş verilmesini sağlayacağız.

Kapalı spor salonunu bir yıl içinde yapacağız. Mesudiye Kurultayı bir marka. Mesudiye Kurultayının organizasyonuna destek vererek, dünya çapında da marka haline gelmesini sağlayacağız. Mesudiye Meslek Yüksekokulu’nu canlandıracak, hem eğitim kalitesini arttıracak, hem de öğrenci sayısını arttıracağız. Ordu Mesudiye arasında çalışan halk otobüsleri hattı kuracağız. Bu hattaki araçları mevcut minibüs hatlarından, köylerde minibüsçülük yapan minibüsçülerimizin araçlarını çalıştırarak yapacağız. Yaz döneminde Mesudiye’de çok büyük bir şenlik yaparak, Mesudiyeliler Günü oluşturacağız. Yol, su, kanalizasyon sorunlarını en kısa zamanda çözeceğiz. Elektrik hatlarının yenilenmesi için girişimlerde bulunacak.

Havasının çok uygun olması nedeniyle Belediye Yaşlılar Evinin en büyüğünü Mesudiye’de açacağız. Kısaca ihtiyaçlarının tamamına acil olanlardan başlamak üzere, tüm sorunlarını 5 yıl dolmadan bitireceğiz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Bu kadar projeyi bir gün de konuşmanın mümkün olmadığının farkındayız. Bu nedenle yoğun gündeminizde bize zaman ayırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

İdris Naim Şahin: Ben de, Ordu Mesudiye Gazetesi’ne ve sizlere şahsıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Ordu’muz Türkiye’mizin farklı bir ili. Ordu’muzda seçim her yerden farklı, her yerden daha güzel olacak. Her zaman medeni bir şekilde Ordu insanı partiler arasında çatışmaya meydan vermeden kişileri tanıyarak, kişilerin yaptıklarına ve yapacaklarına bakarak seçimini yapmış bir ildir. Siyaset seviye işidir. Siyaset seviyeli olmalıdır. Siyasetçi nitelikli olmalıdır. Siyasetçi bilgili olmalıdır. Siyasetçi karakterli olmalıdır. Siyasetçi ya göründüğü gibi olmalı ya da olduğu gibi görünmelidir. İşte bu dönemde yapacağımız seçim esas itibariyle bunun üzerine olmalıdır. Seçerken kim daha uygun, kim daha doğru, kim daha tecrübeli buna bakılmalıdır. Kim söylediğini yapabilir ya da kim yapmıştır buna bakılmalıdır. İnşallah 31 Mart’ta sevgi kazanacak. 31 Mart seçimleri istikrarın ve sakin bir dönemin başlangıcı olacaktır.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Naim Şahin Kimdir?

İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956’da Ünye’de doğdu. Babasının adı Dursun, annesinin adı Huriye’dir. Mülki İdare Amiri; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını TODAİE’de Kamu Yönetimi alanında tamamladı.
Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekâni, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı Kaymakamı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı’nda Mülkiye Başmüfettişi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu.
Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü yapan Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı Üyesi ve Yöneticisi olarak bu görevleri üstlendi.
24. Dönem Ordu milletvekili olarak tekrar TBMM’ye girdi. Seçimlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 24 Ocak 2013 tarihinde Kabine revizyonu ile Başbakan tarafından görevinden alındı. Yerine İstanbul eski Valisi ve Ak Parti Mardin milletvekili Muammer Güler getirildi. 25 Aralık 2013 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilliği görevinden istifa etti. Evli ve altı çocuk babasıdır.

Yorum Yazın