BEYKOZ SPOR KULÜBÜ ELİNDEN ALINMAK İSTENEN BİNA İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Beykoz Spor Kulübü elinden alınmak istenen Beykoz sahilindeki bina için kamuoyuna açıklamada bulunarak, binanın iadesinin yapılmasını istedi.

Başkan Zeki Aksu
ORMESHA: Beykoz Belediyesi’nin Kütüphane yapılması için Beykoz Spor’dan almak istediği bina için tüm Beykozlular’ın desteğini isteyen Kulüp Başkanı Zeki Aksu  basın açıklaması yaparak geçmişten bu güne binanın tarihçesi hakkında bilgi verdi; “Nice sporcular yetiştirmiş Beykoz’un tek ve en eski spor kulübü binası olma özelliğini taşıyan Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne ait olan bu bina 1946 yılında kulübe kiralanmıştı.
Yıllarca Beykoz halkına şampiyonlar kazandırmış, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutan binanın akan çatısını ve çatlamış duvarlarını onarma kararını dönemin Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile beraber aldık.

 

 

Beykoz Spor binasının eski hali
O yıllarda Beykoz merkezde yapılan meydan çalışmaları sırasında altyapı çalışmaları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İskan Müdürlüğünce yapılan aydınlatma çalışmaları ve ayrıca tüm Beykoz’u atık su borularının itme yöntemi ile yerin altına alınarak bacalar açılmak suretiyle Paşabahçe arıtma tesisine alınması çalışmaları sırasında kulübümüzün duvarları, temeli ve istinat duvarları ciddi şekilde hasar görmüş, atık su ve yağmur suları kulübe dolmaya başlamış, bina yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.
Duvarlarda oluşan çatlama, yoldan geçen halk için tehlike olmaya başlamıştı. Zemin katında yıllarca kayıkhane olduğundan dolayı da binanın duvarları nem dolayısıyla dökülüyordu. Bina bu şekli ile tehlike arz etmekteydi.
Buna rağmen binanın dış duvarlarını yıkmadan sadece iç bölmelerinde değişiklik yaparak çok eski durumdaki çatıyı değiştirerek binaya çağdaş bir çehre vermeyi düşündük.Boğaziçi imar müdürlüğü yetkilileri binamızı bir metre içeri çekerek kentsel tasarım yapmamızı ve binamızın duvarlarını dokunmadan tamir etmemizi söylediler.
Ancak binanın eskiyen tuvaleti, mutfak ve denize akan atık su kanallarının değiştirilmesi için yapılan çalışma sırasında belediyeden aldığımız kepçe binanın duvarlarına yanlışlıkla ağır hasar verdi. Kolonlarda bu çalışma sırasında zarar gördü. Bizde güçlendirme yapmak zorunda kaldık. Binamız tarihi bina tescili olmayıp, eski bir binadır.
Bin bir güçlükle kulübümüzün Paşabahçe İş Bankasında kullandiği ve şahsımın imza yetkilisi ve kefil olarak imza atarak aldığımız krediler ile yaptığımız binanın gerçek sahibi Beykoz Spor Kulübüdür.
Beykoz Spor Kulübü binasının yeni hali böyle olacak…
Yıllardır Beykoz Spor Kulübü Başkanlığını yürütmekteyim. Kulübümüz Beykoz’un ve Türk sporunun en eski kulübü olarak sporcular yetiştirmiştir, yetiştirmeye devam edecektir.
Bu bina Beykoz’un gençlerine ve Beykoz halkına hizmet eden tek bina konumundadır.
Kamu menfaatlerinden başka bir şey düşünmeyen bir başkan olarak hem kulüp binasını bu tehlikeden kurtarmak hem de 2010 Kültür Başkenti olan İstanbul’da kentsel donanımına katkıda bulunmak için binanın yola tecavüzlü olan kısmını çekerek yolu yayalara açtım Beykoz halkının rahatça yürümesini sağladım.
Son söz olarak:
BEYKOZ SPOR KULÜBÜ İÇİN TEK YÜREK TEK YUMRUK.
BEYKOZ SPOR KULÜBÜ TESİSLERİ BİZİMDİR.
BİZİM OLANI ELBETTE ALACAĞIZ.
HERKES ÖLECEK BEYKOZ SPOR İLELEBET YAŞAYACAKTIR.” denildi.

Yorum Yazın