BİZİ TOPRAĞA GÖMDÜLER FAKAT TOHUM OLDUĞUMUZU BİLMİYORLARDI

“Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” “Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”  diyen Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Bilge Kral Aliya İzetbegoviç, aramızdan ayrılışının 17. yılında anılıyor.

 

 

ORMESHA: “Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” “Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” “Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz.” “Her şeye kadir olan Allah`a yemin ederim ki köle olmayacağız.” diyen Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Bilge Kral Aliya İzetbegoviç, aramızdan ayrılışının 17. yılında anılıyor.

Bilge Kral Aliya İzetbegoviç
Bilge Kral Aliya İzetbegoviç

 

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç, hayata gözlerini yumduğu 19 Ekim 2003’e kadar ülkesindeki Boşnakların dini ve milli bilincini uyandırmak için mücadele eden bir lider oldu. Halkına uluslararası arenada tanınan, bağımsız ve egemen bir devlet bırakan Aliya, 19 Ekim 2003 tarihinde saat 14.25’te Saraybosna’da vefat etti.

 

Aliya İzetbegoviç

 

Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden fazla insanın katıldığı Boşnak lider, vefatından önce “şehitlerin arasında mütevazi bir mezara defnedilmek istediğini” vasiyet etmesi üzerine Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’ne defnedildi.

Aliya İzetbegoviç
Bilge Kral Aliya İzetbegoviç

Yorum Yazın