CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu istifa etti

Türk siyasi partileri içinde İstanbul’da seçilen ilk Kadın İl Başkanı olarak tarihe geçen  Ordu Mesudiyeli Canan Kaftancıoğlu, İstanbul İlçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde, Parti teşkilatlarının ve tabanın sesi dikkate alınmayınca,  bir an bile tereddüt etmeden CHP İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Mesudiyeli Kaftancıoğlu, CHP PM’de belli olan CHP İstanbul İlçe Belediye Başkan adaylarının, örgütlerin ve parti tabanının isteklerinin hiçe sayılarak belirlenmesine tepki göstermek için CHP İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

ORMESHA: İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Twitter’dan yayınladığı mesajla istifa etti. Kaftancıoğlu mesajında “Daima pusulam olan CHP Örgütüm; sizlerin inancı ve verdiği yetkiyle, bir şey olmak için değil, hep birlikte bir şey başarmak için yola çıktım. Ve bugünden itibaren İl başkanınız olarak değil, partimin yılmaz, yorulmaz bir üyesi olarak İstanbul hayalimizi, hayata geçirmek için varım” ifadelerine yer verdi.

CANAN KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

Türk siyasi partileri içinde İstanbul’da seçilen ilk Kadın İl Başkanı olarak tarihe geçen  Ordu Mesudiyeli Canan Kaftancıoğlu, 1972 yılında Ordu’nun Mesudiye ilçesi Çiftlik Sarıca Köyü’nde dünyaya geldi.  İlkokulu Mesudiye’de, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamlayan Kaftancıoğlu, 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Sivas Suşehri Devlet Hastahanesi acil biriminde hekim olarak görev yapan Canan Kaftancıoğlu, 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı.

TİHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı) ‘de vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamlayan Canan Kaftancıoğlu, 2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Bir süre Ordu Mesudiye Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaparak, yerel basın ile dayanışma içinde bulundu.

Motorsiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır. Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup, Çağım Işık isminde bir kızı vardır.

Canan Kaftancıoğlu, 14 Ocak 2018 tarihinde siyasi partiler arasında ilk kadın başkan başkanı olarak, CHP İstanbul İl Başkanı olarak seçildi. 27 Ocak 2019 tarihinde, CHP İstanbul İlçe Belediye Başkan adaylarının örgütlerin ve parti tabanının isteklerinin hiçe sayılarak belirlenmesine tepki göstermek için CHP İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Yorum Yazın