ÇOCUĞUNUZ SOSYAL MEDYA KURBANI OLMASIN

Sosyal medya hesabınız var mı? Peki ya çocuğunuzun?  “Ne çocuğu, henüz okula başlamamış torunumun bile var” dediğinizi duyar gibiyiz. Peki,” sosyal medyanın aşırı kullanımı çocukları nasıl etkiliyor?” sorusunun cevabını biliyor muyuz?

ORMESHA-Cavidan Özer: Günümüz dünyasında facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya mecralarından en az birine bile sahip olmayan kişilere rastlamak neredeyse imkansız.  Sosyal medya kullanımını reddedenlere ise “tuhaf” ya da “eksik” gözü ile bakılıyor. Öte yandan sosyal medyada var olma yaşı gün geçtikçe düşüyor. Hal böyle olunca çocukların bu yeni iletişim dünyası ile ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken hususlar üzerine kafa yoran uzmanlar, bu konuda ne yapmaları gerektiğini bilemeyen anne babalara ışık tutuyorlar.

Sosyal medyada aşırı vakit geçirmenin bir bağımlılık olduğunu vurgulayan uzmanlar, çocukların hayattan kopuk, sanal kişiliklere dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını belirtiyor. Sosyal paylaşım ağlarında çok fazla zaman harcayan çocukların, içe kapanık, kendisini ifade yetisine sahip olmayan ve  öz güvensiz kişiler olarak yetişme risklerine dikkat çekilirken, bunun önüne geçmenin en iyi yolu olarak da,  ailelerin çocuklarıyla birlikte daha fazla vakit geçirmesi gösteriliyor.

 

Sosyal medyanın gereğinden  fazla kullanımı çocukluk döneminde sosyal gelişim sürecini de olumsuz etkilemekte. Uzmanlar, ekran karşısında geçirilen uzun saatlerin, çocukları gerçek dünyada ilişki kurmak yerine sanal ortamda iletişim kurmayı tercih eden bireylere dönüştürdüğüne dikkat çekiyor.Bu durum daha ileri safhalarda ise asosyallik  tehlikesini de beraberinde getirebiliyor.Gerçek dünyada iletişim kurmak yerine, sahip oldukları hesaplar üzerinden kurdukları sanal iletişim sebebi ile  toplum içinde yaşamanın olmazsa olmazı olan sosyal becerileri de geliştirememe durumu ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Özellikle şehirlerde, dışarıya çıkıp akranları ile oyun oynama imkanı bulamayan çocukların sosyal medya bağımlısı olmaya çok daha yatkın olduğunu belirten uzmanlar, ailece yapılacak aktivitelerin düzenli hale getirilmesi, eş dost ya da akraba yoluyla görüşmeler sağlanarak gerçek dünya ile temasın maksimumda tutulmasının önemini vurguluyorlar.

Bugünün dünyasına sırt çevirmek elbette düşünülemez; ancak özellikle çocukların bu yeni dünya ile sağlıklı bir ilişki içinde olup, bu iletişim çağının olumsuz etkilerine en az maruz kalmalarını sağlamak yine anne babalara düşmekte. Unutulmasın ki çocuklara sevgiyi göstermenin en direkt ve kolay yolu onlarla zaman geçirmektir.

Yorum Yazın