DSP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINA ÇİĞDEM MERCAN RAKİPSİZ OLARAK SEÇİLDİ

DSP İstanbul İl Kongresi, 1999 yılında Bülent Ecevit dönemindeki coşkuyu andıran bir atmosferde, bini aşkın partilinin katılımıyla Şişli’de  gerçekleşti. Başarılı çalışmalarıyla örgüte yeniden can vermeye başlayan mevcut başkan Çiğdem Mercan, karşısına rakip çıkmayarak, kongreye katılan delegelerin tamamının oyunu alarak, yeniden başkan seçilip güven tazeledi. Başkan Mercan’ın ilk mesajı; “Çok çalışarak, yorularak, yılmayıp güvercini havalandırıp, yeniden Türkiye’nin birinci partisi haline getireceğiz”diyerek,  iktidar hedefini göstermek oldu

ORMESHA: DSP 11. İstanbul İl Kongresi, 1999 yılında Bülent Ecevit dönemindeki coşkusuyla bini aşkın, delege, parti üyesi ve Genel Başkan Önder Aksakal’ın katılımıyla gerçekleşti. Herkesin ümitsizliğe kapıldığı, terkettiği, “DSP diye bir parti mi kaldı” dediği bir dönemde; DSP ve Ecevit’e olan bağlılığını göstererek, sorumluluk üstlenip İl Başkanı seçilen Çiğdem Mercan, il ve ilçeleri yavaş yavaş toparlayarak, yeniden DSP adını İstanbul’da duyurmaya, yeniden canlandırmaya başladı. İşte onun bu vefası ve azmi, örgütte karşılığını bularak, yeniden İl Başkanı seçilmesini sağladı.

Kongreye katılan Genel Başkan Önder Aksakal, partinin kurucusu ve onursal genel başkanı eski Başbakan Bülent Ecevit’e duydukları saygı ve derin özlemi dile getirdi.

Aksakal, siyaseti Ecevit’ten öğrendiklerini ifade ederek, halkın refahını tesis etmek için siyasi öğretilerle, siyaset hayatını devam ettireceklerini ve gerçek Atatürkçü olan DSP’lilerin bu siyasi düstur neticesinde seçimlerde büyük başarılar elde ettiğini ve edeceğini vurguladı.

“Halk artık gerçeği görmüş, tercih ve kararlarını değiştirmeye başlamıştır. İnsanlarımız bu ortamdan kurtulabilmek için tutunacak bir dal, sığınacak güvenli bir liman aramaktadır. İşte o sağlam liman DSP’nin ak güvercinli bayrağının altıdır. İstanbul, diğer illerden farklı olarak tek başına bir ülke boyutunda devasa bir metropoldür. Burada siyasi altyapının devam etmesi ve sürdürülebilmesi, diğer 80 vilayette harcanan emeğe eş değer sayılırsa abartmış olmayız. Dolayısıyla İl Başkanımız Çiğdem Mercan nezdinde, İstanbul örgütümüzün tüm yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum.”

Aksakal, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini söyleyerek, toplumun tüm kesimlerinin Meclis’te temsil edildiği bir sisteme ihtiyaç olduğunu ifade etti ve siyasi partilere dağıtılan Hazine yardımının adil bir şekilde yeniden düzenlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Kongreye DSP ski Genel Başkanı Masum Türker, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Avcılar eski Belediye Başkanı Handan Toprak, DSP Ankara, Çanakkale, Tekirdağ il başkanları, DSP İlçe başkanları, teşkilat mensupları ve STK temsilcileri, muhtarlar ile aralarında Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt’un da aralarında bulunduğu basın mensupları katıldı.

Kongre divan başkanının  adaylık için uzun süre vermesine rağmen, karşısına rakip çıkmayan Çiğdem Mercan yeniden DSP İstanbul İl başkanı olarak seçildi.

Başkan Çiğdem Mercan seçim sonrası yaptığı teşekkür konuşmasında; “. Bana ve il yöneticisi arkadaşlarıma gösterilen güvene çok teşekkür ediyorum. Bu güveni boşa çıkarmamak için çok çalışarak, yorularak, yılmayıp güvercini havalandırıp, DSP’yi yeniden Türkiye’nin birinci partisi haline getireceğiz”diyerek,  hedeflerini birinci parti haline gelip, iktidara yürümek olarak ifade etti.

 

Yorum Yazın