ERKEN YAŞTA EVLİLİKLERE AF GELİYOR

Cumhuriyet Kadınları Derneği, erken yaşta evlilik nedeniyle cezaevinde olan eşlere getirilecek af düzenlemesine itiraz etti. CKD Genel Başkan Yardımcısı Nuriye Kadan “18 yaşından küçük her birey çocuktur” ifadesini kullandı.

Erken yaşta evliliklere getirilecek affa itiraz ettiler. Çözüm için yasal düzenleme önerdiler.

Erken yaşta evlilik nedeniyle cezaevinde olan eşlere 3’üncü yargı paketi ile af getirileceği iddia ediliyor. Af uygulanması için kız ile gayri resmi evlendiği kişi arasında 15 yaş şartı aranması gündemde.

Normal şartlarda 18 yaşını doldurmuş bireyler evlenebiliyor. Türk Medeni Kanunu’na göre evlilik için 17 yaşındaki bireylere anne ve babanın rızası, 16 yaşını doldurmuş bireylere ise hakim kararıyla izin verilebiliyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği, erken yaşta evlilik sorununa çözüm için 3 düzenleme önerdi.

 

 

 

 

 

CKD’ye göre aile izni ile evlilik de kaldırılmalı. Olağanüstü hallerde çok önemli bir sebeple, hâkim izni ile evlenme yolu açık bırakılmalı.

Dini törenle evlendirilen çocuklar arasında yaşanan cinsel ilişki rızaya dayalı olabiliyor. Buna rağmen büyük olan çocuk ağır biçimde cezalandırılıyor.

 

 

 

 

 

CKD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nuriye Kadan, resmi törenle yapılmayan evliliklere de dikkat çekti.

Yorum Yazın