FINDIK BOL AMA PARA ETMİYOR

findik (2)findik (1)Türkiye’de en çok fındık üreten il olma özelliğine sahip Ordu’da bu yıl çok fındık olmasına rağmen, fındık fiyatı her geçen gün düşüyor. Fındığın neredeyse 8 liraya gerilemesi, masraflarını bile çıkaramayan Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Perşembe, Kumru, Korgan, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Kabataş, Kabadüz, Gülyalı, Ulubey, Gürgentepe, Gölköy, Mesudiye, Terme, Düzce ve Akçakoca’daki üreticileri kara kara düşündürüyor

ORMESHA: Dünya fındık üretimin yüzde 75’e yakın bölümünü elinde bulunduran Türkiye’de, en çok fındık üreten il olma özelliğine sahip Ordu’da, son yıllarda verim ve kalite yükselmesine rağmen, fındığın fiyatının 8 liraya kadar düşmesi, masraflarını bile çıkaramayan üreticileri kara kara düşündürüyor.

Fındığın başkenti Ordu başta olmak üzere, üretimde ön sıralarda olan Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce ve Akçakoca’daki üreticiler, TMO fiyatı 10 lira olmasına rağmen, fındığın 8 liraya kadar düşmesini endişeyle izliyor.

Yeni fındık hasatının yapılmasıyla birlikte piyasaya bol miktarda fındığın girmesinin, fiyatları daha da aşağı çekeceğinden korkan Ordulu fındık üreticileri, “Bu durumda yaptığımız ilaçlama, bahçe bakımı, toplama işçiliği, patoz, nakliye ve diğer masraflarla birlikte, bir kilo fındığın maliyeti, yaptığımız masrafları bile kurtarmayacak. Zaten iki yıldan beri durumumuz kötüydü, Bu yıl fındık bol diye sevindik. Ama şimdide fiyatlar çok düştü. Bakanımız Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ve Ak Partili diğer 3 Milletvekilimiz sorunu çözsünler” diyerek, diğer fındık diyarları; Giresun, Trabzon, Samsun, Sakarya, Zonguldak, Düzce milletvekilleriyle birlikte, soruna Hükümet nezdinde ve TBMM’de sahip çıkmalarını istediler.

 

 

Yorum Yazın