GELENEKSEL MESUDİYE EVLERİ HER GEÇEN YIL YOK OLUYOR

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde taş ve ağaç karışımıyla yapılan geleneksel Türk mimarisinin eseri olan ahşap “Mesudiye Evleri”  birer birer yıkılarak, yerlerine hiç bir estetiği olmayan çok katlı beton binaların yapılması, köyleri köy olmaktan çıkararak, geleneksel mimarinin yok olmasına neden oluyor.

 

Bir Mesudiye evi Yukarı Gökçe Köyü

 

ORMESHA: geleneksel Mesudiye evlerinin birer birer yok edilmesi, yerlerine hiç bir estetiği olmayan beton yığınlarının yapılması karşısında duyarlı vatandaşlar seslerini çıkarmaya başlayarak, valilik, kaymakamlık ve belediyeleri göreve çağırmaya başladılar.

 

Bu binalar şehirde değil köyde!

 

Yeveli Köyü’nden Mürsel Aybulut, 100 yıl önce yapılmış ev ile yanına yeni yapılmış beton yığını olan evlerin arasındaki farkı dile getirerek; “Mesudiye’nin diğer köylerinde olduğu gibi bizim köyümüzde de yeni yeni evler yapılıyor. Yeni yapılan evlere “ev” demek gerçek evlere haksızlık olur. Bundan neredeyse 100 yıl önce yapılmış bir köy eviyle hemen yanında duran yeni yapılmış sözüm ona ev denilen ne idüğü belirsiz taş yığınına bakın. Hem eskiyi hem de bu yeni yapılanları bilen aklı başında her insanın içi cız ediyor. Yörenin geleneksel mimarisi, otantik özellikleri katlediliyor. Buna kim dur diyecek? Yayla evlerimiz, Safranbolu evlerinin bence en güzel örneği köy evlerimiz birer ikişer yok ediliyor. Yeni yapılan derme çatma barakalar, beton yığınlar…

 

Bir Mesudiye evi, Esatlı Köyü…

Zevksizliğin bu kadarı olur. Dedelerimiz o dönemin yokluğu yoksulluğu içinde bu mimari şaheserleri yaparken biz ne yapıyoruz? Bu mudur ilerlemek, gelişmek, kalkınmak? Bu mudur? Yok mudur bu gidişe dur diyecek bir yönetici. Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları! Ne yaparsınız siz?

 

 

Her gün daireye gidip geliyorsunuz. Boş boş oturuyorsunuz. Görmüyor musunuz içimizi boşaltıyorlar? Ruhumuzu çalıyorlar. Bu işe dur demeyecekseniz ne iş yaparsınız siz?” dedi.

Yorum Yazın