İKİNCİ ÇEVRE FELAKETİ ORDU’DA

Emel Dalkıç Güven
Emel Güven
Emel Güven haberi Ordu Mesudiye Gazetesi
Emel Güven...
Emel Güven maden haberi Ordu Mesudiye Gazetesi

Ülkemizde son günlerde siyanürle altın çıkarma konusuyla gündeme gelen, Kaz Dağları’nda altın madeni açma girişimi, Emel Güven’in  haberleştirmesiyle Ordu’da bulunan maden sahasına gözümüzü çevirmemize yol açtı.

 Ordulular, altın madeninin çıkarılmasına karşı olmadıklarını, “Altın çıksın, ülkemiz yararlansın, ancak ayrıştırmada Amerika ve Avrupa’da kullanılan yöntemler uygulansın; siyanur ile ayrıştırma yapılmasın” diyorlar. 

ORMESHA- Emel Güven: Ordu’nun Ünye -Fatsa ilçeleri arasında bulunan bölgede 2013 yılında Bahar Madencilik ile İngiliz sermayeli Stratex İnternational Madenciliğin birlikte kurduğu Altıntepe Madencilik, 196 hektarlık arazide beş yıldır siyanürle altın çıkarmakta. Ruhsat süresi dolan ve kapasite artırımına gitmek isteyen firma yasal süreci başlatmış durumda.

Avrupa Birliği Ülkeleri, ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkeler, siyanür kullanarak altın ayrıştırma yöntemini kendi ülkelerinde çoktan terk etmişlerken, bu yöntem Güney Afrika, Meksika gibi Üçüncü Dünya Ülkeleri ve maalesef ülkemizde kullanılmaya devam ediyor. Şirketin 2013 yılı ÇED dosyasına göre Ordu’nun Ünye ve Fatsa ilçelerinde söz konusu altın işletmesi nedeniyle bin yüz kırk dönüm kestane ormanı ve yedi yüz yirmi dokuz dönüm tarım arazisi yok edildi. Bu durum, fındık deposu olarak bildiğimiz, Türkiye’nin hem dünyanın birinci sınıf kalitede fındığının üretildiği, yaklaşık  sekiz milyon fındık üreticisi olan  Ordu ili ve çevresine vurulan büyük bir darbe demek.

Söz konusu şirketin ruhsat tarihlerinin uzatılmaması için konu ile ilgili sosyal medyada bir kampanya başlatan, siyanürle altın işletmeciliği konusunda bize bilgi vermesini istediğimiz ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül açıklamalarında; “Ünye ve Fatsa’da siyanürlü maden işletmeciliği nedeniyle sular kirleniyor, orman ve tarım arazileri yok ediliyor. Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün Şenyurt Mahalle Muhtarlığı’na yazmış olduğu yazıda, suların bakteriyolojik ve kimyasal parametreler yönünden Gıda Maddeleri Tüzüğüne uygun olmadığı, içme suyu olarak tüketilmemesi gerektiği yönünde bilgilendirme yazısı gönderilmiştir.(Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman’a ait yazı ve eki) Oysa bu sular yalnızca insanlar için değil hayvanlar ve tüm doğadaki canlılar için gereklidir. Tüm canlıların yaşamı tehdit altındadır. Kamuoyu oluşturup tehlikeye dikkat çekmek istedik. Toprağımızı, havamızı ve suyumuzu korumak için mücadelemiz devam edecek. Bizler de konunun halk olarak takipçisi olup ülkemize sahip çıkmalıyız” dedi

Haber: Emel Güven

Yorum Yazın