İŞTE BU BESİNLER BELİ İNCELTİYOR, KARNI İSE DÜMDÜZ YAPIYOR

Hareketsiz geçen günlerden sonra kilo alan insanlar, özellikle de kadınlar yaz ayları gelince kilo verme telaşına düştüler.Peki basenlerimizi inceltmek için ne yapmalıyız? hangi besinleri tüketmeliyiz

Kadınların en büyük sorunlarından birisi ince bele kavuşmak
 Haraketsiz geçen günlreden sonra kilo alan vatandaşlarımız yaz ayları gelince kilo verme telaşına düşerler. Bu kararı veren kişi sayısı ciddi oranda arttı. Özellikle de estetik nedenlerden dolayı basen bölgesinde incelme sağlamak isteyenler oldukça fazla. Peki basenlerimizi inceltmek için ne yapmalıyız? hangi besinleri tüketmeliyiz

Estetik kaygıların yanında  bel ve basen bölgesi yağlanmanın sağlık sorunlarına neden olduğu bir başka gerçektir. Kadınsanız ve beliniz 80 cm’i özellikle de 88 cm’i geçiyorsa; erkekseniz beliniz 94 cm’i özellikle de 102 cm’i geçmemesine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yapılan çalışmalar bel ve basen çevresindeki yağlanmanın özellikle de kalp hastalığını tetiklediği tespit edilmiş durumda.

Belinizi inceltmenizin yolu düzenli ve sağlıklı beslenme, beslenmeye bağlı olarak düzenli egzersiz yapma ve beslenmenizde özellikle bazı besinlere yer vermek. İşte beli inceltmeye yardımcı olan o besinler…

YABAN MERSİNİ

İçeriğinde A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, selenyum, manganez yüksek oranda potasyum ve lif içerir.

830a6ba0e495762ba1ef64a328c9098c.jpg

Aynı zamanda yaban mersininin kalorisi de oldukça düşüktür. Yapılan çalışmalarda yaban mersini tüketen insanlarda, bel bölgesindeki yağlanma oranı da daha az bulunduğu görülmüştür.

YEŞİL ÇAY

Egzersiz ile beraber tüketilen yeşil çayın kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

green-tea.jpg

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıp vücutta kalori yakımını artırır, aynı zamanda bel çevresindeki yağları da azaltmada etkilidir.

LİFLİ BESİNLERr:

Lif içeriği yüksek besinlerin tüketimi bel çevresindeki yağları azaltır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, bulgur, siyez bulguru veya karabuğday tercih etmeniz beslenmenize yulaf ezmesi, yulaf kepeği gibi besinleri eklemeniz lif tüketiminizi artıracaktır.

6373e67a4ca4f2564de43fb970f077ad.jpg

Yapılan çalışmalarda lif içeriği yüksek ve kalori kontrollü diyet programının bel çevresindeki yağların azalmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

YOĞURT

Kilonuzu azaltmak ve bel bölgenizdeki yağlanmayı kontrol altına almak istiyorsanız beslenmenizden yoğurdu eksik etmemelisiniz. Protein, kalsiyum ve probiyotik bakteri içeriği ile hem bağırsak sağlığınız için hem de kilo kontrolünüz için oldukça önemli bir besin.

yogurnatural.jpg

ÇİĞ BADEM

Protein ve lif içeriği sayesinde kişiyi tok tutar. Bu özelliği ile kilo vermek isteyen kişiler için oldukça önemli bir besindir. Yapılan bir çalışmada badem tüketenlerin tüketmeyenlere göre yaklaşık %30 daha fazla kilo kaybettiği görülmüştür.

fotograf-havuzu-1-1791.jpg

Yapılan başka bir çalışmada ise günde 15 adet badem tüketenlerin tüketmeyenlere göre bel çevresinde yaklaşık %10 daha fazla incelme olduğu gözlemlenmiştir.

Malzemeler

4 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 fincan yaban mersini
10-15 tane öğütülmüş çiğ badem

Yapılışı: 4 yemek kaşığı yoğurdu kaseye koyun. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini ilave edin. Öğütülmüş bademleri de ekleyip üzerine yaban mersinlerini atın. Karıştırıp tüketin.

Kaynak Yeniçağ

Yorum Yazın