KAFTANCIOĞLU;”CUMHURİYETİ KADINLAR KORUYACAK”

Ordu Mesudiyeli CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’un 140 mahallesinin kadın muhtarının katılımıyla gerçekleştirilen ‘Kadın Muhtarlar Buluşması’nda” yaptığı konuşmada, Cumhuriyeti’n ilk yıllarında Atatürk’ün açtığı yolda kadınları var eden cumhuriyet ve bugün o cumhuriyeti koruyacak olan yine biz kadınlar diyerek, “Mahallelerinizde yaptığınız çalışmaları dikkatle takip ettiğimiz gibi uzun ve kısa vadede yaşadığınız tüm sorunları çözüme kavuşturmayı da öncelikli hedeflerimiz arasında görüyoruz” dedi

ORMESHA: İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’un 140 mahallesinin kadın muhtarına hitaben konuşmada, ” İstanbul’umuzun gözbebeği olan 140 mahallemizde vatandaşlarımıza gözünün içi gibi bakan, halka hizmet etmek için dişini tırnağına takıp çalışan sevgili kadın muhtarlarımız, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

Sosyal adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliği gündemiyle gerçekleştirdiğimiz ve sizlerin çok değerli katkılarıyla zenginleştireceğiniz bu güzel buluşmaya katıldığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Bugün burada İstanbulumuzun olduğu gibi ülkemizin de en önemli gündem maddelerinden biri olan sosyal adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliğini kadın ve yerel yönetimler perspektifinden konuşmayı ve ortaklaştırdığımız çözüm önerilerini Cumhuriyet Halk Partisi olarak önümüzdeki dönemde hep birlikte hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

 

Özellikle son zamanlarda can yakıcı sonuçları olan sosyal adaletsizlik ve cinsiyet eşitsizliğinin demokrasinin temel taşı olan muhtarlarımızla konuşulması kadar, kadın muhtarlarımızla değerlendirilmesi de ayrıca bir öneme sahip. Demokrasinin yerelde ilk tecelli ettiği yer olan mahallelerimizde kamu otoritesi olarak halkla en yakın ilişkisi bulunan sizlerin tecrübe, tespit ve önerileri yerelde ve genelde siyaset yapan herkes için bir yol haritası olmalı.

 

Muhtarlarımızın tecrübe ve önerileri, yerelde ve genelde iktidarı elinde bulunduranlar için halkın gerçek gündemlerine ortak olabilmenin ilk ve en önemli aracıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak muhtarlık makamının özellikle çok kültürlü, çok renkli, çok sesli  sınıf çatışmasının çok bariz yaşandığı İstanbul gibi bir metropol kentte çok daha kıymetli ve önemli olduğunun bilincindeyiz.

 

Mahallelerinizde yaptığınız çalışmaları dikkatle takip ettiğimiz gibi uzun ve kısa vadede yaşadığınız tüm sorunları çözüme kavuşturmayı da öncelikli hedeflerimiz arasında görüyoruz.

 

Çok değerli muhtarlarım;

Sizler, mahallelerinizde biri hasta olsa yardımına koşuyor, biri işsiz kalsa size geliyor; birinin derdi olsa yüzünden okuyorsunuz. Sizler, her bir ferdini tek tek tanıdığınız, her bir sokağını ezbere bildiğiniz, her bir evini kendi eviniz bellediğiniz mahallelerinizde halkın ilk umudusunuz, dert ortağısınız, çözüm odağısınız.

 

Sizler halkın dertlerine çareler üreten, tüm sevinçlerine ortak olanlarsınız. Bu bağlamda İstanbulumuzun 968 muhtarı da birbirinden kıymetli olsa da siz kadın muhtarlarımızın yerinin ve öneminin şahsım adına apayrı olduğunu itiraf etmem gerekiyor.

 

2014’teki yerel seçimler sonucunda, Türkiye’de 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Bugün Türkiye’de toplam 50 bin 157 muhtarımızdan 1086’sı kadın.  Yani sayınızda 1,5 kata varan bir artış söz konusu olmuş. Bitlis, Muş, Sinop, Şanlıurfa dışında her ilimizde artık kadın muhtarlarımız var. Bunlar geçmiş seçimlere nazaran mutluluk verici gelişmeler olsa da daha  birlikte yapacak, birlikte alınacak çok mesafemiz var.

 

Sizlerin yapacağınız çalışma ve elde edeceğiniz başarılar önümüzde ki yerel seçimlerde rakamların ve oranların katlanarak artmasına vesile olacaktır. Bu şekilde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi adına biz kadınlara bu anlamıyla da çok sorumluluk düşüyor. Bu sorumlulukla da her birimiz bulunduğumuz yerde daha çok çalışacağız ve hep birlikte başaracağız.

Sayısal olarak en çok kadın muhtarımızın İstanbul’da olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak son yerel seçimde İstanbul’da bir ilki daha yaşadık. Bir ilçemizde kadın muhtar sayımız erkek muhtar sayımızdan daha fazla. O da Kadıköy İlçesi. 21 mahallemizin 12 tanesi kadın muhtalarımıza emanet.

Ve yine Zeytinburnu ilçemizin Telsiz Mahallesi Muhtarı Edanur Mentaş, 23 yaşında Türkiye’nin en genç kadın muhtarı. Kendisi de şu an aramızda. Hoş geldin Edanur.

Kendisi ile alakalı bir röportaja denk geldim. Göreve gelmeden önce bazı çalışmaları yapmış. Diyor ki “Dini nikâhla yıllarca yaşadığı eşi tarafından terk edilmiş kadınlar mahallemde çok var. Kadınlarımız çok mağdur ediliyorlar, muhtarlık olarak bu konuda bir gelirimiz yok, ama bir kadın muhtar olarak elimden gelen desteği sağlıyorum.” Bu satırları gözlerim dolarak okurken Cumhuriyet sayesinde 1933 yılında Aydın’ın Çlin ilçesinde seçilen ve görevi boyunca kız kaçırma olaylarını önleyerek evlilik işlerini düzene sokan ilk kadın muhtarımız Gül Esin’i hatırladım.

O gün Atatürk’ün açtığı yolda kadınları var eden cumhuriyet ve bugün o cumhuriyeti koruyacak olan yine biz kadınlar.

 

Bu toplantıyı değerli ve anlamlı kılacak en önemli unsur sizleri dinleyen sizleri dinlemekle kalmayıp anlayan ve katacaklarınızla somut çıktılar elde ederek hayata geçirmek isteyen bir anlayışın bugün burada olması. Demokratik ve kollektif çözüm dediğimiz şey tam da bu aslında. Bu anlamda Türkiye’de hatta dünyada bu anlayışı temsil eden Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve İstanbul’u da bu anlayışla yöneten Ekrem İmamoğlu Başkanımıza da bu hususta bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Sizlerin katacaklarıyla son derece verimli geçeceğine inandığım buluşmaya ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğu ile hepinize saygılar sunuyorum iyi toplantılar diliyorum.

 

 

Yorum Yazın