KARADENİZLİ DEFİNECİLERİN BAŞKANI ORDULU DUYGU YILMAZ

Anadolu Definecileri Derneği Kardeniz  Bölge Başkanlığına  Ordulu İş Kadını Uğur Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Yılmaz seçildi

ORMESHA-Ozan Aydoğan: Karadeniz bölgesi definecilerinin daha iyi hizmet alabilmesi için Ordu iline, Uğur Elektronik adlı şirket dedektör teknolojileri merkezi bayii açtı. Artık bölge definecileri doğru bilgiye ve son teknoloji cihazlara ulaşa bilecekler.18 yıllık bilgi birikimine sahip Uğur Elektronik firması definecilerin, define faaliyetlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için Ordu ilinde tecrübelerini definecilerle paylaşacak. Ayrıca definecilerin bir araya gelmesi ve haklarının korunması amacı ile kurulan Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Uğur Kulaç’ta açılış törenine katılarak kurdelayı kesti.

Başkan Uğur Kulaç yıllardır definecilik faaliyetlerini kanunlar nezdinde yerine getiren deneyimli ve tecrübeli bir kişi. Kurduğu dernek aracılığı ile de bu bilgi ve tecrübeyi defineciliğe gönül vermiş insanlar ile paylaşarak onları bir çatı altında toplamaya çalışmakta. Başkan Kulaç, kurulan bu dernek aracılığı ile kanunlardaki eksiklerin düzeltilmesi ve kaçak kazının ortadan kalkarak, tarihi eser kaçakçılığına son verileceğine inandıkları ifade etti. Bilinçlenmek ve ülke menfaatlerinin dışına çıkmamak kaydı ile kurulan bu derneğe başarılar diliyoruz.

Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği halka açık ilk toplantısını 50 kişinin katılımı ile Ordu da gerçekleştirdi. Anadolu Definecileri Derneği Kardeniz Bölge Başkanı Ordulu İş Kadını Uğur Duygu Yılmaz ise yaptığı konuşmada; “Böylesi önemli bir göreve seçilmenin onurunu ve heyecanını yaşıyorum. Definecilik tarihi eserleri yağmalama işi değildir. Yasalara uygun, devlet kurumlarıyla işbirliği yaparak tarihimize sahip çıkmak, bu eserleri gelecek kuşaklara ulaştırma çabası olanların işidir. Bundan sonra Ordu’da defineciliğe çeki düzen vereceğiz. Tüm definecileri, derneğimiz çatısı altında birleşerek, yasalara uygun davranmaya davet ediyorum” diyerek, konferansa katılan kişilere define ve defineciliğin ne olduğunu, nasıl yapılması gerektiğini, defineciliğin eksikleri ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi aktardı.

Yorum Yazın