Kazdağları’nda Çevreciler Kazandı, Kanadalı Şirket Bölgeyi Terk Ediyor

Çanakkale Kazdağları’nda Kanadalı Alamos Gold ve Türk taşeron Doğu Biga Madencilik tarafından  kurulmak istenen altın madeni projesinde çok büyük bir gelişme yaşandı. Kanadalı şirketinin altın çıkarma izni iptal edildi. Cimer’den yapılan açıklamada, “Alamos Gold’un izin iptalleri yapılmıştır. Alamos Gold’un iş makinaları tahliye edilmiştir. Proje alanı, Orman Bölge Müdürlüğü’ne geçmiş, rehabilitasyon için bütçe ve ödenek planlaması başlamıştır” denildi.

ORMESHA: Çanakkale Kazdağları’nda Kanadalı Alamos Gold ve Türk taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kazdağları’nda kurulmak istenen altın madeni projesinde çok büyük bir gelişme yaşandı. Alamos Gold’un ruhsat izni iptal edildi. Alamos Gold’un iş makinaları Kazdağları’ ndan tahliye edildi. Proje alanı, Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğuna geçerek, rehabilitasyonu için gerekli olan ödenek gönderildi.

Kazdağları mücadelesinde çevreciler kazandı…

Kazdağları İstanbul Dayanışması Cimer’e başvuru yaparak, konu hakkında bilgi istemişti. Kazdağları İstanbul Dayanışması, twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (Cimer) yapılan bireysel başvuruya verilen cevabı paylaştı.

Paylaşımda, “Kazdağları’nda adım adım zafere! CİMER’den gelen güncel yanıta göre: Alamos Gold’un izin iptalleri yapılmıştır. Alamos Gold’un iş makinaları tahliye edilmiştir. Proje alanı, Orman Bölge Müdürlüğü’ne geçmiş, rehabilitasyon için bütçe ve ödenek planlaması başlamıştır” ifadeleri kullanıldı. Böylece yıllardır sürdürülerek çevrecilerin simge eylemlerinden Kazdağları mücadelesi başarıya ulaşarak, tahrip edilen arazilerin, Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılması için para gönderildi.

Yorum Yazın