KEMAL KILIÇDAROĞLU, “FINDIK TABAN FİYATI 25 LİRA OLMALI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TMO 24 liradan bunu satabiliyorsa, fındık üreticisi bahçeye girmeden 25 lira taban fiyat açıklasınlar. Yaparlarsa başımın üzerine hiçbir sorun yok, yapmazlarsa Ordulular oylarıyla tepkisini göstersinler” dedi.

 

 

 

 

 

Yaklaşan fındık sezonu öncesinde bir fiyat beklentisi de Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde fındık fiyatlarıyla ilgili konuştu.

Dünyanın en büyük fındık üreticisi olduğumuzu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Dünyada fındık üretiminde 1 numarayız. Fındık ihraç ettiğimizde para olduğu gibi buraya geliyor. Ama fındık üreticisi bir yabancı firmanın eline bıraktılar. Toprak Mahsulleri Ofisi geçen yıl 14 liradan fındık aldı. Sonra 24 liradan satışa çıktı, 400 bin ton fındık sattı.”

 

 

 

 

 

Taban fiyatın 25 lira olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şimdi yeni fındığın piyasa değerinin 18-20 lira arasında olduğu söyleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi bu fındığı 24 liradan satıyorsa üreticiden daha toprağa düşmeden en az 24 liradan almalı.

 

 

 

 

 

Ordulu üreticilerin buna isyan etmesi lazım. Senin alın terini sömürüyorlar. O zaman bölge halkı itiraz etmeli ve taban fiyatı en az 25 lira olmalı.” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın