KENDİNE TACİZ EDEN KAYIN PEDERİNİ VURAN GELİNE, 18 YIL HAPİS

Beykoz Çiğdem Mahallesi’nde 2017 yılı Şubat ayında kayın pederini silahla vurarak ölümüne neden olan Esma Yeşilbaş için 18 yıl hapis istendi.
Beykoz’da tacizine uğradığını iddia ettiği 69 yaşındaki kayın pederini silahla vurarak ölümüne neden olan kadının “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.
Duruşmada savunması alınan sanık Esma Yeşilbaş, kayın pederinin kendisini evlendiği tarihten beri taciz etmeye başladığını anlatarak, “Olay tarihinde eve geldiğimde benimle ilişkiye girmek istediğini söylemesi üzerine ben karşı koydum ve bağırdım. Bunun üzerine çocuğu öldürmekle beni tehdit ederek bana vurdu. Ben de çocuğumu alarak ağabeyimin evine kaçtım. Orada çocuğu yengeme bırakarak ağabeyimin silahını alarak tekrar eve döndüm. Amacım kendimi öldürmekti ama çocuğum gözümün önüne gelince yapamadım. Odasında uyumakta olan kayın pederimin başına bir el silahla ateş açtım. Ondan sonra polisi aradım.” diye konuştu.
Müşteki olarak beyanı alınan Esma Yeşilbaş’ın kayınvalidesi Sultan Yeşilbaş da “Maktul önceki gelinimi de sürekli olarak öpmeye çalışır, sarılır ve başka şeyler yapardı. Mahkemede söyleyemiyorum. Ben müdahale edince beni çok kez dövmüştür ve önceki gelinimi de döverdi. Ancak sanık Esma Yeşilbaş’ı dövdüğünü görmedim. Ona yönelik sarkıntılık eylemini de görmedim. Ancak gelinim Esma ne söylediyse doğrudur. Olaydan sonra gelinim kendisine yaptığı eylemleri bana söyledi. Söylediklerine de inanıyorum. Ben sanık Esma’dan şikayetçi değilim.” ifadelerini kullandı.
Tanık olarak dinlenilen sanık Yeşilbaş’ın eşi Bülent Yeşilbaş da “Zaman zaman eşimde morluklar fark ediyordum. Eşim durumu bana yansıtmamaya çalışarak oraya buraya vurduğunu söylüyordu. Meğerse babam olacak adam ona sarkmış.” diye konuştu.
Diğer tanık Kader Yeşilbaş ise kayınpederinin kendisine yönelik de bazı eylemlerinin olduğunu savunarak, “Kayınpederimin sarkıntılık eyleminden bulunmasından sonra karakola giderek şikayetçi oldum. Ancak alkollü olduğu ve kayınpederim olduğundan dolayı işlem yapılmadı. Kayınvalidemin beyanları doğrudur. Bize karşı eylemlerinden dolayı müdahale edince kayınvalidemi de döverdi. Hakim bey adam zaten sapık. Balkondan bile gördüğü kadınlara öpücük gönderiyordu.” dedi.
Sanık Esma Yeşilbaş’ın avukatı Aydın Mollaoğlu da müvekkilinin bir yaşında çocuğu olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatını talep etti.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Esma Yeşilbaş’ın üzerine atılı suçun iddianame anlatımıyla ortaya konan olaysal şartları, cezaevinde kaldığı süre, anne bakımına muhtaç çocuğunun bulunması, karartılacak delil olmaması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gibi gerekçelerle oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi.
Öte yandan bir üye hakim, sanık Yeşilbaş hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğu, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut delillerin bulunduğu gerekçesiyle tahliye kararına katılmadığını belirterek muhalefet şerhi koydu.
Beykoz’da Esma Yeşilbaş (35), 6 Şubat’ta kendisini taciz ettiği iddiasıyla kayın pederi 69 yaşındaki Ahmet Yeşilbaş’ı silahla ateş ederek yaralamış, Beykoz Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet Yeşilbaş olaydan 3 gün sonra hayatını kaybetmişti.
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Esma Yeşilbaş’ın tabanca ile kayın pederi Ahmet Yeşilbaş’ı öldürmek suretiyle “kasten öldürme” suçunu işlediği, ancak tanık ve müşteki anlatımları dikkate alındığında Esma Yeşilbaş hakkında “haksız tahrik” hükümlerinin uygulanması gerektiği belirtildi.
İddianamede, bu kapsamda Esma Yeşilbaş’ın “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
KAYNAK: Dost Beykoz

Yorum Yazın