KÖŞE MUHTARLIĞINI GERİ ALDI

Ordu ilinin büyükşehir olması üzerine çok sayıda belde belediyesi kapatılırken, bu beldelere bağlı mahalle muhtarlıkları da iptal edilmişti. Muhtarlığı iptal edilen mahallelerden biri olan Mesudiye ilçesi eski Topçam beldesine bağlı Köşe Mahallesi halkı, muhtarlığı yeniden kazanmak için nüfuslarını 500’ün üzerine çıkararak yeniden mahalle olma ve muhtarlık kurma hakkını kazandılar

ORMESHA: Mesudiye ilçesine muhtarlığı iptal edilen mahallelerden biri olan eski Topçam beldesine bağlı Köşe Mahallesi halkı, muhtarlık haklarının ellerinden alınmasına alışamadılar. Muhtarlığı yeniden kazanmak için merkezi İstanbul’da bulunan Köşe Köyü Derneği öncülüğünde nüfus arttırma kampanyası başlatıldı. İstanbul, Ankara, Zonguldak ve Ordu gibi köşe halkının yoğun yaşadıkları illerde toplantılar yapılarak, nüfuslarını 500’ün üzerine çıkararak yeniden mahalle olma ve muhtarlık kurma hakkını kazanmak istediler. Yaklaşık bir yıllık çalışma sonunda 514 nüfus yazdırarak, Köşe Mahallesi Muhtarlığı’nın yeniden kurulması kararını Ordu Valiliği’nden çıkarmayı başardılar.

Köşe Köyü Dernek Başkanı Necmettin Kıran, Ordu Mesudiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Muhtarlık hakkını yeniden kazanmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek: ”Ordu’nun Büyükşehir olması ile birlikte Topçam Belde Belediyesi statüsünü kaybetti ve mahalle statüsünü kaybetmiş olduk. Bu durumun üzerine Köşeliler Derneği olarak mahalle statüsünü geri almak için çalışma başlattık. 2014 yılı içerisinde Köşeliler’in ikamet ettiği iller Ankara, İstanbul, Zonguldak ve Ordu’da yapılan toplantılar sonucunda 31 Aralık 2014 yıl sonu itibariye nüfusumuzu 514’e çıkardık. 2015 yılı içinde Mesudiye Kaymakamlığı ve Mesudiye Belediyemizle Mahalle oluşumu için ilgili gerekli evrakları hazırlayarak müracaatta bulunduk. Seçimler nedeniyle işlemler uzadı. Ancak Dernek olarak muhtarlık kararımız 27.11.2015 tarihinde Ordu Valiliği’mizin onayından çıkmıştır. Bundan sonraki sürecinde takipçisi olacağız. Mahalle olmamızda emeği gecen eski Kaymakamımız Lütfullah Ün’e, şuan görevde bulunan Kaymakamımız Mehmet Uslu’ya, Mesudiye Belediye Başkanımız İsa Gül’e teşekkür ediyoruz.

Desteklerinden dolayı bölge Sorumlusu Melis üyemize, Topcam Mahalle Muhtarımız Yalçın Karabulut’a, ayrıca Dernek yönetim kurulu üyelerimiz Adnan Kıran, Saffet Şentürk, Adem Ercan, Taşkın Ercan, Levent Ercan, Aydın Gürses, Onur Kıran, Gültekin Kıran, Murtaza Ercan, Turan Kıran, Sinan Kıran arkadaşlarımıza, nüfus aktarımında çalışma yapan bölge sorumlusu arkadaşlarıma, bizlere evrak ve diğer konularda yardımcı olan kaymakamlıkta çalışan başta Ali Ercan ve tüm personel arkadaşlarıma, Mesudiye Belediyesi’nde çalışan başta Şakir Ercan ve tüm personel arkadaşlarıma, tüm emeği gecen tüm Köşeliler’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Köşemiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.

Büyükşehir yasasından önce Mesudiye ilçesinin 72 muhtarlığı bulunurken, aralarında Köşe’nin de yer aldığı Enalan, Ortalan, Akkırık ve Yeşilyurt mahallelerinin muhtarlıkları sona ermişti. Köşe mahallesi muhtarlığının yeniden kurulmasıyla muhtarlığı olan Mahalle sayısı 68’e yükseldi.

Bir mahallenin kurulması ve muhtarının olabilmesi için nüfusunun en az 500 olması gerekiyor.necmettin kiran

Yorum Yazın