KÖYLERİNİZİ UNUTMAYIN

Gurbete en fazla göç veren yöreler sıralamasında Türkiye’nin 81 ili arasında Sivas birinci durumdayken, 957 ilçe arasında ise Ordu’nun Mesudiye ilçesi ilk sırada yer alıyor. Gurbette yaşayan 300 bin Mesudiyeli’nin yüzde 35’lik bölümü, dedelerinin ve babalarının topraklarına hiç gitmeyerek, neredeyse köylerinin adını bile unutmuş durumda
ORMESHA: Gurbete en fazla göç veren yöreler sıralamasında illerde Ordu ikinci sırada, 957 ilçe arasında ise Mesudiye ilk sırada yer alıyor. Gurbetteki Mesudiyeliler’in yüzde 65’i köyleriyle bağlarını koparmazken, geriye kalan yüzde 35’lik kesim ise dedelerinin ve babalarının topraklarına hiç gitmeyerek; neredeyse köylerinin adını bile unutmuş durumda.
Ordu Mesudiye Gazetesi olarak dünyanın her yerine dağılmış 300 bini aşkın Mesudiyeli’ye çağrıda bulunuyoruz. ‘Memleketini unutma! Çocuklarınızı atalarınızın doğduğu topraklara götürerek, köylerinizi onlara tanıtınız.’
80 yıl önce gurbete göçmeye başlayan Mesudiyeliler’in çoğunluğu emekli olduktan sonra köyüne ev ve villa yaparak, yaz dönemini oralarda geçirmeye başladılar. Ancak bu kişilerden bazıları hayatlarını kaybedince, binlerce liraya yaptırdıkları binalar sahipsiz kalmaya başladı. Çünkü oğulları ve torunları köye gitmemeye, tatil yörelerini tercih etmeye başladılar.
Dedelerin, tırnaklarıyla kazıyarak kazandıkları paralar ya da emekli aylıklarıyla yaptırdıkları evler, sahipsiz halde birilerinin gelerek, ocakları tüttürmesini bekliyor. Ancak bu bekleyiş, beyhude bir bekleyiş olmaktan başka bir anlam taşımıyor.
Çünkü, sahipsiz binaların geçmişteki sahibi olan dedeler ve babalar, çocuklarına Ordu sevgisi, Mesudiye sevgisini yeterince veremediler.
Milyarlık evler, villalar yaptırdılar ama çocuklarına Mesudiyeliliği hatırlatacak ve aşılayacak en büyük güç olan Ordu Mesudiye Gazetesi’ne 75 lira vermekten kaçındılar.
Oysa bu Gazete, her ay o evlerde çocuklara, Mesudiye adını öğretecek, sayfalarında yansıttığı haberlerle Mesudiye bağlarının güçlenmesini sağlayacaktı.
Teşbihte hata olmaz, “Midyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan oldular”
Şunu göremediler, Ordu Mesudiye Gazetesi’nin 75 liralık Abone gücünün, milyarlık villaların gücünden daha güçlü olduğunu…
75 liradan kaçınanların bir bölümünün evleri, köylerin içinde bacaları tütmeden sahipsiz ve garip halleriyle iç burkuyor.
Gurbetçilerimize buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Evlatlarınızı çocuk yaşta köylere götürerek, onlarda köy sevgisi oluşmasını sağlayınız. Bu çok gerekli ama tek başına yetmez. Çocuklara Mesudiye’lilik ruhu aşılanması için 26 yıldan beri dünyanın her yerine ulaştırılan Ordu Mesudiye Gazetesi’ne abone olarak, bu gazetenin ev ve işyerlerinize girmesini sağlayınız.
Ramazan Bayramında, Kurban Bayramında ya da bir başka dönemde uygun bir zamanınızda mutlaka köylerimize gidelim. Memleketimizi unutmayalım, unutturmayalım.
Hep birlikte nice bayramlara ulaşabilmek dileğiyle…

Ordu Mesudiye ilçesine bağlı bir köyde bayram namazı çıkışında cami önündeki bayramlaşma anı

Yorum Yazın