MELET IRMAĞI VE MELET VADİSİNİ NELER BEKLİYOR

1970’lere kadar Mesudiye’ye, sonradan Ordu’ya, şimdi de Kabadüz ilçesine bağlı Kotanı (şimdiki adı Derinçay) köyü doğumlu Celal Özkan, eskiden yaz aylarında bile içinden zorlukla geçilebilen Melet Irmağı’nın HES’lerden sonra aldığı durum, diğer HES’lerin yapılması halinde ortaya çıkacak durumu (Melet Irmağı’nın su birikintileri! Köprüler yıkan ırmaktan eser kalmamış. İnsanı sağır eden yapay şelaleler oluşturup, beğenmeyip yıkan Melet Irmağı’nın yerinde yeller esiyor) diyerek, vahim duruma dikkat çekiyor.

ORMESHA- Celal Özkan: “Manşette görülen vadi Melet Vadisi. Yaz aylarında bile yatağından taşan Melet Irmağı’nın görüntüleri bunlar! Gürül gürül akan Melet Irmağı’nın kenarlarını kurbağalar bile beğenmiyor artık. Oysa taşınması zor kara balıklar olurdu bir zamanlar! Ağaç kaşık yapan amcaların, şimşirleri de isyan ederek çekip gittiler vadiden! Oysa ormancılar, kaşık ustalarının şimşir kesmelerine cezalar yağdırırlardı… HES’lere ceza yağdırmaya güçleri yetmiyor besbelli!

Gördüğünüz resimlerden biri kış ortasında çekilmiş, ama sanki bir çölde vahayı andırıyor. Melet Irmağı’nın su birikintileri! Köprüler yıkan ırmaktan eser kalmamış. İnsanı sağır eden yapay şelaleler oluşturup, beğenmeyip yıkan Melet Irmağı’nın yerinde yeller esiyor. 160 km boyunca can verdiği doğal yaşam ve insan yaşamları sona eriyor yavaş yavaş!

Yangabozlar türüyor etrafında taş ocakları falan! Oralılar yolun kendileri için yapıldığını sanıyordu ama yanılıp, rant için olduğunu görünce onlarda şaşıp kaldılar. Bahçede fındık toplayamayacaklar toz dumandan, eğer olursa HES’in verdiği zaralar yüzünden! Köprüye gerek bile duyulmuyor Melet’i geçmek için ama susuz yaşanır mı?

Hani can suyu verilecekti HES barajlarından da. Susuz kalmayacaktı vadi? Verdikleri su, can suyunu bırakın, can çekişme suyuna benziyor, vadi ve tüm yaşam açısından!

Hani gürül gürül akmayı sürdürecekti Melet? Yalnızca, sel felaketlerini önleyecekti baraj da, üstüne üstlük, bir de elektrik üretilip, bedavaya yakın olacaktı enerji?”

Yorum Yazın