MESUDİYE ADINI, OSMANLI DEVLETİ SAVAŞ GEMİSİ MESUDİYE ZIRHLISINDAN ALDI

Ordu’nun Mesudiye ilçesi, adını Osmanlı Devleti’nin en ünlü savaş gemisi olan Mesudiye Zırhlısı’ndan alıyor.  Mesudiye kazası o dönemde Şebinkarahisar vilayetine bağlıydı.

ORMESHA: Değişik yüzyıllarda adı Milet, Milas, Hamidiye olarak adlandırılan Mesudiye ilçesinin adı, Çanakkale deniz savaşları sırasında İngiliz denizaltıları tarafından batırılan Mesudiye Savaş gemisinin adı yaşasın diye verildi.

O dönemde adı Hamidiye olan ilçenin adı Mesudiye olarak değiştirilerek günümüze kadar varlığını sürdürdü.. Mesudiye Zırhlısı döneminin en ünlü savaş gemilerinden birisiydi. Çanakkale Savaşlarında İngiliz denizaltıları tarafından batırılıncaya kadar çok faydaları oldu. Batırılan savaş gemisinin topları batmadan, sökülerek kıyıya çıkarılarak Mesudiye Tabyası adıyla boğazın kıyısından mücadeleye devam etti.

Mesudiye savaş gemisinin adı daha sonra Şebinkarahisar Vilayeti’ne bağlı Hamidiye kazasının adında değişim yapılarak, Mesudiye adını alması sağlandı. Mesudiye 1933 yılında Şebinkarahisar’dan ayrılarak Ordu ilinin kazası (ilçesi) oldu.
Kaynak: Sefai Uzunyurt
Kaynak: Sefai Uzunyurt

Yorum Yazın