Mesudiye Melet Irmağı’na yeni bir HES daha yapılacak

Ordu’nun en büyük akarsuyu Melet Irmağı’nın doğduğu bölgede yer alan  Kızılelma, Karacaören, Herözü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köyleri sınırları içinde yeni bir Hidro Elektrik Santrali yapılacak olması bu köylerde ve çevreciler arasında tepkilere yolaçtı

Ordu Mesudiye ilçesi Arıkmusa Köyü sınırları içinde Melet Irmağı üzerinde Melet Enerji Grubu adıyla yeni bir Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılacak. Ordu Valiliği Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince  Arıkmusa Köyü, Köy Odası’nda 15 Ocak 2020 saat: 14:00’te  Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir” denilerek, HES toplantısı ilan edildi.

ORMESHA: Ordu Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Ordu Mesudiye ilçesinde Akyurt Enerji Üretim A.Ş  tarafından yeni bir HES yapılacağını duyurdu.Melet Irmağı üzerinde; Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan “14,98 MWm/14,20 MWe Melet Enerji Grubu Projesi (Hidroelektrik Santrali) ” projesi ile ilgili Mesudiye ilçesi, Arıkmusa Köyü, Köy odasında 15.01.2020 tarihinde, saat: 14.00’de Halkın Katılımı Toplantısı yapılacaktır.

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Ordu Mesudiye ilçesinde Akyurt Enerji Üretim A.Ş  tarafından yapılması planlanan Melet Enerji Grubu (14.98 MWm – 14.20 MWe) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 15/01/2020 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya ORDU Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve ORDU Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.

Yorumlar

  1. ORDU MESUDİYE BESPİNAR KÖYÜ VATANDAŞI OLARAK KESİNLİKLE HES PROJESİNE KARŞIYIM HES DOĞA VE ÇEVRE KATLİAMIDIR

Yorum Yazın