MESUDİYELİ KADINLAR BİR HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜ

kadin sayfasi kadin sayfasi (1)mesudiye 01-24 RenkliMesudiyeli kadınlar, Ordu’nun ve Mesudiye’nin ilk resmi kadın derneğini kurarak bir hayali gerçeğe dönüştürdüler. “Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği” adını taşıyan derneğin merkezi İstanbul Beykoz’da olup, Kurucu Başkanlık görevini Günay Uzunyurt üstlendi. Ordu Mesudiyeli kadınları bünyesinde barındıracak, Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği’ne Türkiye’nin her yerindeki Ordulu ve Mesudiyeli kadınlar üye olabilecek. Yönetim kurulu 21 kişiden oluşan dernek kendisine logo olarak, Mesudiye’nin simgesi ahlat ağacını seçti

ORMESHA: Ordu ili ve Mesudiye ilçesinin ilk resmi Kadın Derneği İstanbul Beykoz’da kuruldu. “Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği”nin 21 Yönetim kurulu üyesi bulunurken, derneğin amaçları arasında; “Ordu ve Mesudiye toplumda demokrasinin kurumsallaşması için kadınların katkıda bulunmasını sağlamak. Kadın olarak sosyal ve bireysel potansiyelin farkına varmak ve yaşama geçirmek.  Başta cinsiyet ayırımı olmak üzere, her türlü ayrımcılığa karşı çıkmak. Kız çocuklarının çağdaş koşullar altında eğitilmesini sağlamak. Kadınların iş ve meslek sahibi olmalarına destek vermek.  Şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan kadın ve çocukların korunması sağlamak. Ordu ve Mesudiye’de kadın emeğine dayalı her türlü el sanatlarını yaşatmak, gelenek-görenekleri  unutturmamak, yemeklerini gelecek nesillere aktarma çabasında bulunmak” gibi çok sayıda kadına yönelik maddeler yer alıyor.

Türkiye’nin her ilindeki Ordulu ve Mesudiyeli kadınları bünyesinde toplayacak derneğin ilk toplantısı Beykoz Kavacık’ta açık büfe kahvaltı eşliğinde yapıldı. Kuruluş toplantısına Mesudiye’nin 53 farklı köyüne mensup 78 Kadın katılarak, resmi kadın derneğinin kuruluş amacını, hedeflerini tartışıp, kurucu yönetim kurulunu belirlediler.

Kurucu Başkanlığını üstlenen Günay Uzunyurt,  derneğin bütün  Ordulu ve Mesudiye kadınlarına açık olduğunu, isteyen her kadının üye olabileceğini söyleyerek, “Türkiye’de en fazla derneğe sahip Ordu Mesudiye ilçesinde bir resmi kadın derneğinin olmaması çok büyük bir eksiklik. Mesudiyeliler 25 yıldan beri kurultay yaparak, demokrasinin gelişmesine önderlik ediyorlar. Mesudiye’nin 100’e yakın derneğin arasında bir tane bile kadın derneğinin olmaması, hem demokrasi kültürüne aykırı bir durum, hem de kadınsız demokrasi olamayacağı için büyük bir çelişki. Bu eksikliğe son vermek ve Mesudiye kadınlarının resmi örgütünün olması için Mesudiye’nin 68 köyü arasında, 50’yi aşkın köyümüzden katılan yaklaşık 80 kadın arkadaşımızla ilk adımı attık. ‘Benim haberim yoktu’ diyen, mazereti nedeniyle gelemeyen kadınlarımız, genç kızlarımız bizimle bağlantı kurup aramıza katılabilirler. İlgi duyan her Mesudiyeli kadın derneğe üye olabilir. İstanbul’un en merkezi yerlerinden birisi olan Beykoz Kavacık’ta 150 metrekare büyüklüğünde dayalı döşeli dernek lokalimiz var. Bu imkanı Mesudiye kadınlarına, Sayın Muammer Özer sağlamıştır. Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği faaliyetini sürdürdüğü ve ilkeleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği müddetçe, bu lokalin kullanım hakkı kira ödemeksizin Mesudiye kadınlarına ait olacaktır. Mesudiye insanlarına verdiği değer,yaptığı  fedakarlıktan dolayı Muammer Özer beye şükranlarımızı sunuyoruz.” diyerek, Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği’nin, Ordu ve Mesudiye’nin tüm kurumları ile sivil toplum kuruluşlarına eşit yakınlıkta olacağını vurguladı.

Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği’nin logosu Mesudiye’nin simgesi olan Ahlat ağacından oluşuyor. Ahlat ağacının gövdesi Kadını simgelerken, dallarında ise başta ahlat olmak üzere, Mesudiye’ye özgü meyvelerden kuşburnu, öküz gözü, tavşan elması ve aluç yer alıyor. Ağacın dallarından gökyüzüne doğru ise gökkuşağının renkleri yansıyor. Ağacın kökünün yer bağlı olduğu toprak yüzeyinde ise Ordu ve Mesudiye dağlarının simgesi mor renkli çiçekler yer alıyor.

 MESUDİYE KADIN GÜCÜ VE EMEĞİ DERNEĞİ KURUCULARI
1) Günay Uzunyurt- Belediyeci-Sendikacı
2) Meral Coşkun- Yerel Yönetimler
3) Seval Özsatıcı (Taşlıçukur)- Avukat
4) Gülümser Özer- İş Kadını
5) Yasemin Habil- Muhasebeci-Yönetici
6) Alime Aydın- Grafiker
7) Döne Aydın- Eğitimci
8) Binnaz Sarıkaya- Halkla İlişkiler
9) Semra Yurtkuran- Bilgisayar İletişim
10) Gülden Aydın- Ev Kadını
11) Çiğdem Eser- Mesudiye Temsilcisi
12) Rabia Uzuner- Ev Kadını
13) Hacer Yılmaz- Menejer-Sanat Yönetmeni
14) Gülser Sunar- Ev Kadını
15) Gönül Genç-  Memur
16) Canan Erdem-  Belediyeci
17) Nazile Sönmez- Yönetici
18) Hatun Ercan- Ev Kadını
19) Fadime Yılmaz- Ev Kadını
20) Yasemin Özen- Halkla İlişkiler Uzmanı

21) Gül Biçer- Belediye Meclis Üyesi

22) Ayşe AydınAkçe – Ev Ekonomisi

23) Figen Özübek- Nakışçı

24) Zeynep Öztürk Taşlıçukur- Öğretim Üyesi

25) Nuket Şahin- Muhasebeci

26) Nejla Yıldırım- Sanatçı- R.Oyuncusu

27) Özcan Uysal- Özel Sektör

28) Mehtap Yıldırım- Organizatör


TEMSİLCİLER:

1) Gül Aksoy-           Ankara Temsilcisi

2) İffet Ünal-            Yalova Temsilcisi

3) Besalet Delibaşı- Ayvalık Temsilcisi

4) Nevin Aksoy-       Bursa Temsilcisi                                       

5) Sündüz Yalçın-     Silivri Temsilcisi

6) Semra Ünal-         Tekirdağ Temsilcisi

7) Çiğdem Eser-        Mesudiye Temsilcisi

Yorum Yazın