MESUDİYELİ KADINLAR BOZ AHLAT DEDİ

Ordu ilinin ve Mesudiye ilçesinin ilk resmi Kadın Derneği olarak adını tarihe yazdıran Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği, kendisine simge olarak Mesudiye’de en fazla yetişen meyve ağacı olan, Ahlatı seçti

ORMESHA- Sefai Uzunyurt: “Cansın boz ahlat cansın, Meletli’yi yaza çıkaran sensin. Senin bir tanen ile Koyulhisarlı’nın bin tanesini değişirsem, kıblem Kabe iken, şu taraf olsun” sözü, Seferberlik yıllarından beri Mesudiyeliler tarafından söylenerek, ahlat ağacına ne kadar büyük değer verildiğini gösterir.

AHLATIN HİKAYESİ:

Yaşanmış bu sözün nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelebilmiş hikayesi şu şekildedir. Seferberlik ve yoksulluk döneminde Suşehri ve Zara tarafına yaya olarak tuz almaya giden bir Mesudiyeli’nin  dönüş yolunda, azığı biter. Bir süre yoluna aç olarak devam eder. Ama açlığı çok artınca yolunun üzerindeki Koyulhisar’a ait küçük bir köye saparak bir evin kapısını çalar, bir parça ekmek ister. ‘Ekmeğimiz yok’ cevabını alır.  Bir kaç eve daha sorar ama hiç birisi ekmek vermez.

Aç ve yorgun halde zorlukla yoluna devam eder. İğdir Ormanı’nın içinden geçtikten sonra, açık ve düzlük alana çıkar, ama artık açlıktan yürüyecek hali kalmamıştır. Uzakta bir tarlanın içinde ahlat ağacı görür. Son bir gayretle ahlat ağacının yanına varır, yere çömelerek sırtını ahlat ağacının gövdesine dayayarak oturur. Kendine geldiğinde bakar ki ağacın dalları tamamen ahlatla dolu. Bir kısmı da yere dökülmüş vaziyettedir. Oturduğu yerden yere düşmüş olan ahlatları hızlı hızlı yemeye başlar. Bir müddet sonra karnı doyar ve tarihe geçen şu sözü söyler. Cansın boz ahlat cansın, Meletli’yi yaza çıkaran sensin. Senin bir tanen ile Koyulhisarlı’nın bin tanesini değişirsem, kıblem Kabe iken, şu taraf olsun…

Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği, kendisine logo olarak Mesudiye’nin simgesi olan Ahlat ağacını seçti. Ahlat ağacının gövdesi Kadını simgelerken, dallarında ise başta ahlat olmak üzere, Mesudiye’ye özgü meyvelerden kuşburnu, öküz gözü, tavşan elması ve alıç yer alıyor. Ağacın dallarından gökyüzüne doğru ise gökkuşağının renkleri yansıyor. Ağacın kökünün bağlı olduğu toprak yüzeyinde ise Ordu ve Mesudiye dağlarının simgesi mor renkli çiçekler yer alıyor. Logo çalışması Derneğin kuruluş çalışmalarına katılan Alime Aydın imzasını taşıyor.

NOT: Bu ahlat hikayesinde Mesudiyeli o an, her ne kadar Koyulhisar köyünden ekmek alamamış olsa da, bizler Koyulhisarlılar’ı  misafirperver olarak biliyor, onları dost ve hemşerimiz olarak seviyoruz.

????????????????????????????????????
Mesudiyeliler’in bereketiyle vazgeçemedikleri ahlat ağacı

mesudiye kadin gucu dernegi2 ahlat

Yorum Yazın