MESUDİYELİLER’İN İMDADINA KUŞBURNU YETİŞECEK

Sanayisi olmayan,satacak fındığı bulunmayan Mesudiyeliler’in imdadına kuşburnu yetişti. Mesudiye ilçesinin dağları dahil her yerinde kendiliğinden yetişen yabangülü kuşburnu, Mesudiye’nin kalkınmasında gelecek için en önemli alternatif olarak öne çıkmaya başladı. Portakaldan 8 kat daha fazla  C vitaminine sahip olan kuşburnu, sağlık ve tıp ürünü olarak  Türkiye ve dünya da en fazla aranan ve fiyatı giderek yükselen bir ürün olmaya başladı. Mesudiye’de kilosu 4- 5 liraya satılan kuşburnu, büyük şehirlerde ise 10 ile 20 lira arasında satılıyorkusburnu kusburnu4 kusburnu (2)

ORMESHA-Sefai Uzunyurt: Yıllardır alternatif kalkınma projeleri geliştirmeye çalışan Mesudiyeliler’in imdadına  kuşburnu yetişti. Mesudiye’de çok bol yetişen ve yüzlerce yıldan beri halkın pekmez yaparak faydalandı kuşburnu, bundan sonra sağlık ve tıp ürünü olarak halkın geçim kaynağı olacak. Portakaldan 8 kat daha fazla  C vitaminine sahip olan, düzenli kullanıldığında cildi gençleştiren, bazı kanser virüslerinin yavaşlatılmasında olumlu etkileri olduğu bilinen kuşburnu, Ordu’nun Mesudiye insanları için bundan sonra umut kapısı olacak.

Ordu ili yüzölçümünün altıda biri büyüklüğe sahip olan Mesudiye köylerinin tamamında kuşburnu kendiliğinden yetişiyor. İklimi tarıma uygun olmayan, fındık yetiştirmede başarılı olamayan Mesudiyeliler’in yüzü bundan sonra kuşburnu ile gülecek. Mesudiye arazisinde çok yaygın olarak bulunan bu bitkiyi Mesudiyeliler, ayrıca kendi tarlalarına dikerek daha fazla verim alarak, ekonomik kazanç sağlayacaklar. Bazı köylerde kuşburnu dikimi şimdiden başlamış durumda.

Yaban gülü olan kuşburnu İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan nezle, grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kuşburnunun en yüksek oranda C vitamini ve mineral maddeler açısında yüksek oranda fosfor ve potasyum içeriyor. A vitamini olan karoten, B1 B2, E ve K vitaminleri de içermektedir. Mineral madde yönünden de zengin olup yapısında sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında, sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlar da bulunmaktadır.

İçerdiği mineral madde ve vitaminler yönünden gıda ve ilaç sanayisinde aranan bir bitki durumunda olan kuşburnunun faydaları sayılamayacak kadar fazla. Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı tedavide, Gözleri kuvvetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede (göz banyosu şeklinde),  İrinli yaralarda, selülitte, akne ve cilt bozukluğunun giderilmesinde, yara iyileştirici olarak ve yanıklarda, Kanser ve bazı rahim hastalıklarında, kanamalarda, hamilelik dönemindeki kramplarda ve menapoz tedavisinde iyileştirici etkisi olan kuşburnu ayrıca, Kan basıncını düzenler. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır. Kötü kolesterolü düşürür. Şeker hastalığına karşı koruma sağlar. Yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Cilde doğal parlaklık verir. Doğal bir antioksidandır. İdrar yolu hastalıklarına karşı koruyucudur. İdrar söktürücü olarak kullanılır.

Yorum Yazın