OBKD BAŞKANI SEFAİ UZUNYURT “DÜNYANIN İLK ÇOCUK BAYRAMINI ATATÜRK, TÜRK ÇOCUKLARINA ARMAĞAN ETTİ”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt,  100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

 

TÜRK MİLLETİ 23 NİSAN 1920’DEN İTİBAREN ÜLKE YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLMUŞTUR

OBKD Başkanı Uzunyurt mesajında, Orta Asya Hun İmparatorluğu’ndan 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına kadar geçen sürede kurulmuş olan bütün Türk devletlerinin hakan, kağan, yabgu, sultan, padişah, hüdavendigar, han adı verilen tek kişi tarafından yönetildiğini belirterek; ”Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de yani bundan tam 100 yıl önce, TBMM’nin açılmasıyla birlikte tek kişinin yönetimine son vererek, milletin ülke yönetimine katılması ve söz sahibi olmasını sağlamıştır. Millet egemenliğini esas alan bu yönetim şekli sayesinde Türk halkı kendi özgür iradesiyle seçtiği kişileri Meclis’e göndererek yönetimde söz sahibi olmuş, millet egemenliği her şeyin üstünde sayılmıştır.
Atatürk, 23 Nisan 1924 yılında 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, 23 Nisan 1929’da ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan dünyanın ilk çocuk bayramıdır. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak ta kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da ise uluslar arası bir biçime dönüşerek, dünya çocuklarının da bu bayrama katılmaları sağlanmıştır.” diyerek, 100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla, Yeni Türk Devleti’nin temellerinin atıldığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Yorum Yazın