OBKD BAŞKANI SEFAİ UZUNYURT: “ YEREL GAZETELERİNİ DESTEKLENMEYEN TOPLUMLAR GELİŞEMEZ”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt, 21 Ekim Gazeteciler Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Son aylarda koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve gazete kağıdına gelen aşırı zam sebebiyle çok sayıda yerel gazete kapanmak zorunda kalmış, birçok gazeteci işinden çıkarılmış, ekmeğinden olmuş durumda. Ordulular’ı kendi yerel televizyonlarını izlemeye, yerel radyolarını dinlemeye, yerel gazetelerini okumaya ve abone olmaya, reklamlarıyla da destek olmaya davet ediyorum” diyerek, Dünya Gazeteciler Gününü kutladı.

Basının sorunları ve Ordu Mesudiye Gazetesi örneği paneli
ORMESHA: OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt, Türkiye’de başta yerel gazeteler olmak üzere tüm basın mensuplarının çok zor koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini belirterek; “Son aylarda koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve gazete kağıdına gelen aşırı zam sebebiyle çok sayıda yerel gazete kapanmak zorunda kalmış, birçok gazeteci işinden çıkarılmış, ekmeğinden olmuş durumda. Bu vahim gelişmeler basın özgürlüğüne aykırı olduğu gibi, gazete emekçilerinin iş güvencesini de ortadan kaldırmaktadır.
OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt

 

Ordu ili ve Ordu dışındaki, Ordu yerel basını için durum daha da vahim bir halde. Yerel gazeteler, radyolar ve televizyonların yapabildiği sadece ayakta kalabilme mücadelesi. Ekonomik olarak hiçbiri rahat durumda olmadığı için, haber peşinde koşmanın yanı sıra, nasıl ayakta kalabilirim  mücadelesini de yapmak zorunda kalıyorlar. Ordulu esnaf, iş adamı, sivil toplum kuruluşları yerel basını destekleyip yaşatırsa, Ordu’nun ve Ordulular’ın sesi daha gür çıkar. Ordulular’ı kendi yerel televizyonlarını izlemeye, yerel radyolarını dinlemeye, yerel gazetelerini okumaya ve abone olmaya, reklamlarıyla desteklemeye davet ediyorum.
Basının özgürce yazamadığı ülkelerde doğru haber sunmakta, almakta mümkün olmadığı gibi, ülkenin gelişmesini beklemekte hayalcilik olur. Okuyucusuna gerçek ve doğru haber sunamayan gazetelerinde büyümesi saygınlığını arttırması da mümkün değildir. Dileriz ülkemizdeki bu olumsuz uygulamalar  ve ekonomik sıkıntılar en kısa zamanda ortadan kalkar, gazeteciler ekonomik zorluklar nedeniyle işinden olmaz” diyerek, tüm gazetecilerin ve Ordu yöresi basın mensuplarının 21 Ekim Gazeteciler Bayramını kutladı

Yorum Yazın