OBKD BAŞKANI UZUNYURT; “KORONA YEREL GAZETE ve TELEVİZYONLARI EKONOMİK OLARAK ÇOK ETKİLEDİ”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt; ’24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı’ nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye de ulusal ve yerel basının adeta ayakta durabilme, mücadelesi verdiğini, çok sayıda gazete ve televizyonun kapandığını belirterek, “Hem ekonomik sorunlar, hem gazeteciler üzerindeki baskı ayrı bir sansür. Bir ülkede basına sansür uygulanıyorsa, orada özgür basın olamaz. Toplumu aydınlatmak için emek harcayan gerçek basın mensuplarını selamlıyorum” diyerek, basın bayramını kutladı.

 

ORMESHA: Kısa adı OBKD olan, Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, dünya ve Türkiye’de yaşanan koronavirüs salgınının basını da çok etkilediğini belirterek; ” Koronanın sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle ulusal ve yerel basın adeta ayakta durabilme, mücadelesi veriyor. Çok sayıda ulusal ve yerel gazete ile yerel televizyonlar zor bir dönemden geçiyor.

 

 

 

 

 

 

Hatta bazıları  kapanmak, yayınlarına ara vermek zorunda kaldı. Basın özgürlüğü sadece biz gazeteciler için değil, gerçekleri öğrenme hakkı ve bilgilenmek bakımından halkımız için de sahip çıkılması gereken özgürlüklerin başında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

İşi sadece gazetecilik yapmak olan ve bu amaçla mücadele eden tüm gazeteci ve basın mensubu arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Hem gazete emekçileri, hem de gazete sahipleri ekonomik nedenlerle çok zor bir dönemi yaşamaktalar. Gazeteler televizyonlar kapanırken, çok sayıda gazeteci de işini kaybetmekte, ailesini bile geçindirememektedir.

 

 

 

 

 

 

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle, dünyanın her yerinde ve ülkemizde çalışan gazetecileri saygıyla anıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkarları uğruna kalemini satanlara rağmen, bin bir zorlukla görevini yapmaya, basın onurunu korumaya çalışan, toplumu aydınlatmak için emek harcayan gerçek basın mensuplarının, “Türk Basınından Sansürünün Kaldırılışı ve Basın Bayramı kutlu olsun.

 

 

 

 

 

 

Ordu yöresinde, ülkemizde ve dünyanın her yerinde gerçekler ve bilgilendirme görevi adına çalışan gerçek gazetecileri selamlıyor, aramızdan ayrılanları saygıyla anıyorum” diyerek, 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı.

Yorum Yazın