OBKD BAŞKANI UZUNYURT;”KADINA ŞİDDETİN EN AZ OLDUĞU YER MESUDİYE’DİR”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, bazı ulusal ve yerel basın kuruluşlarında Mesudiye’de kadına şiddetin ilçeye bir kaç yıl önce atanan  karakol komutanı kadın komutan tarafından bitirildiği şeklinde yer alan haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, itiraz etti

Ordu basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt
Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt

ORMESHA-Ufuk Yılmaz: Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, bazı ulusal ve yerel basın kuruluşlarında Mesudiye’de kadına şiddetin çok olduğuna ilişkin haberlerin gerçeklerden uzak, sahada değil, masa başında yapıldığını belirterek; “Bu tür haberleri yapanlar Mesudiye ilçesinde kadına şiddetin çok olduğu imajını oluşturmaktadırlar. Oysa Türkiye’de asayiş olayları ve kadına şiddetin en az uygulandığı ilçe Ordu’nun Mesudiye ilçesidir. Bu istatistiklerle belgelidir. Kadına şiddete karşıyız, bir tane bile olmasını istemiyoruz. Bir kısım ulusal ve yerel basının Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar’ın Türkiye’nin ilk karakol komutanı olarak Mesudiye’ye atanması sonucu olayı magazinleştirerek “Mesudiye’de kadına şiddeti bitirdi” biçiminde, kadın komutan ilçeden gideli birkaç yıl geçmesine rağmen hala haber yapmaları gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Kadın Komutan Şenay Haydar’ın çalışmaları taktir edici olmakla birlikte, Mesudiye’de kadına şiddet eskiden beri yok denecek boyuttadır. Asayiş olayları ise Türkiye istatistiklerinin çok altındadır. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek gerçek habercilikle de, ilçenin kadına önem veren imajıyla da çelişmektedir.
Mesudiye Şebinkarahisar’a bağlı bir ilçe iken, yeni atanan Şebinkarahisar Valisi’ni tebrik etmeye giden diğer kazaların heyetleri kendi yörelerine yol, köprü isterken; Mesudiye’den giden heyet “KIZ MEKTEBİ” isteyerek, kadına ne kadar önem verip, saygı gösterdiğini tarihi belgelerle de kanıtlamıştır.

Mesudiye halkının yaşam biçimi ve hoş görüsü ortadayken, bilerek ya da bilmeyerek ilçe insanımızın imajına aykırı magazinsel haberlerin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Belgelerle de sabit olan bu gerçeğin bilinmesini, saygılarımızla hatırlatmak isteriz” açıklamasında bulunarak, doğru habercilik için mutlaka araştırma yapmak gerektiğini ifade etti.

Yorum Yazın