OKTAY EKŞİ TÜM DÖNEMLERİN GAZETECİSİ SEÇİLDİ

Başkanlığını Sefai Uzunyurt’un yaptığı Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD), Türk basınına ve Ordu yöresi yerel basınına hizmet veren Ordulu basın mensuplarına, İstanbul’da düzenlenen törenle  “OBKD 2018 Yılının En Başarılı Gazetecisi” ödüllerini dağıttı.En Uzun Süreli Görev Yapan Basın Mensubu Ödülüne, Basın Konseyi Kurucu Başkanı Oktay Ekşi layık görüldü. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Turkuaz Medya İcra Kurulu Başkan Vekili Adem Gürses, Basın Konseyi Kurucu Başkanı Oktay Ekşi,  İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Koçyiğit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Meclis Grubu eski Başkanı Temel Başalan, Koç Holding eski Grup Başkanı Aka Gündüz Özdemir, Beykoz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baki Aksu,  Karadeniz vakfı Başkanı Yusuf Cevahir, Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Şaban Arslan,  DHA Yazı İşleri Müdür Yardımcısı Abdullah Köse, TV 52 Yönetim Kurulu Başkanı İsa Akçay, Altaş TV Genel Müdürü ve Anadolu Yayıncılar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Doğan Deniz, Kanal34 TV Yönetim Kurulu Başkanı Adil Koçalan, Aktüel TV Genel Müdürü Osman İslam, ORDEF Başkanı Celalettin Dervişoğlu, İDOP  Başkanı Ahmet Şatıroğlu, Ordu yöresi televizyoncuları ve gazetecilerinden oluşan yerel basın temsilcileri,   İstanbul’daki Ordulu belediye başkan adayları ve aday adayları. Ordulu belediye meclis üyeleri ve meclis üyesi aday adayları,  Ordulu muhtarlar,  Ordulu bürokratlar,   Ordu üst düzey STK başkanları ve Ordulu sanatçıların katılımıyla gerçekleşen yemekli gecede, basın mensuplarına değişik branşlarda ödül verildi.

OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt yaptığı konuşmada Türk basınının, özellikle de yerel basının çok zorlu bir süreçten geçtiğini, aşırı kağıt zamları nedeniyle gazetelerin bir kısmının kapandığını, bir kısmının sayfalarını azaltmak zorunda kaldığını belirterek; “İşte böylesi zor koşullarda Ordu yöresi gazeteleri ve televizyonları olarak bir yandan varolma mücadelesi verirken, bir yandan da bağımsız ve halktan yana, doğruları dile getiren yayıncılığımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Ekonomik zorlukların yerel basını kıskaç altına aldığı böylesi dönemlerde yerel gazetelerin ve televizyonlarımızın abone olarak ve reklam vererek desteklenmesi gerekir” diyerek, katılan herkese teşekkür etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, kendisinin 7 yılı aşkın süre Ordu Mesudiye Gazetesi’nde köşe yazarı olarak yazılar yazdığını söyleyerek; “Basınımızın bu anlamlı gününe gelmemek olmazdı. Parti Meclisi toplantımız akşam biter bitmez Ankara’dan yola çıkıp, geçte olsa aranıza katılmaktan mutluluk duyuyorum. Basınımızın özgür olması için desteklenmesi gerekiyor. Bunun için TBMM’ne yasa önerisinde bulunduk. Böylesi başarılı ve nitelikli bir programı gerçekleştiren OBKD Başkanımız Sefai Uzunyurt ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum” diyerek, her zaman yerel basının yanında olacaklarını söyledi.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise yaptığı konuşmada basının önemine değinerek; “Sefai Başkan davet ettiğinde, bütün çalışmalarımızı bırakarak Ordu yerel basınımızın bu anlamlı gününde olmak istedim. Çünkü yerel basının zorluklarını biliyorum. Ben de bir dönem Ordu’da gazete çıkardım, köşe yazarlığı yaptım. Ordu basınının bu kadar güçlü olmasından ve çok farklı basın organlarında görev yapmalarından gurur duydum. TBMM’ne basınımızın zorluklarının çözülmesi için yasa önergesi verdik. Ordu basın Kuruluşları Derneği yönetim kurulu üyeleri ve Başkan Sefai Uzunyurt’u böylesi güzel etkinlik yaptıkları için tebrik ediyorum” diyerek, basın mensupları ve yerel seçimlerde yarışan Ordulu aday adaylarına başarılar diledi.

FOTOĞRAFLAR: Raif Çevirme, Ahmet Özdamar, Adnan Aydoğan, Namık Kemal Tuncer

Yorum Yazın