ORDU BAROSU’NDAN SEÇİM ERTELEMESİNE TEPKİ

Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz, Ekim ayında yapılması gereken baro seçimlerinin ertelenmesine tepki gösterdi. Siyasi parti ve sendikaların kongreleri ertelenmezken, baro seçimlerinin ertelenmesi karşısında dava açtıklarını, ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yaptıklarını açıkladı.

 

Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz
 ORMESHA: Ekim ayının ilk haftası içinde yapılması zorunlu olan Baro Genel Kurulları olağan toplantıları, İçişleri Bakanlığı, YSK, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları ve İlçe Seçim Kurullarının hukuk dışı kararlarıyla, Anayasa, Avukatlık Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çiğnenerek ertelenmiştir” diyen Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz bir açıklamada bulundu.
Başkan Poyraz açıklamasında, “Avukatlık Kanunu’nun emredici hükmü olan 82. ve geçici 23. maddeleri gereği, son rakamı çift olan yıllarda olmak üzere iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde yapılması zorunlu olan Baro Genel Kurullarının olağan toplantıları, İçişleri Bakanlığı, YSK, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları ve İlçe Seçim Kurullarının hukuk dışı kararlarıyla, Anayasa, Avukatlık Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çiğnenerek ertelenmiştir. Hukuk devleti değil, kanun devletlerinde bile görülemeyecek ilgili genelge ve kararları, seçme ve seçilme hakkına yönelik, yönetsel ve yargısal bir darbe olarak nitelendiriyoruz. Bütün bu yaşananlara, Anayasal bir hukuk devleti ideali için mücadele eden bir hukuk örgütü olarak elbette sessiz kalamazdık, kalmadık.
Bu doğrultuda, önce Ordu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 02/10/2020 tarih ve 2020/151 sayılı kararına karşı, Yönetim Kurulumuz gecikmeksizin olağanüstü gündemle toplanmış, İlçe Seçim Kurulu kararına itiraz edilmiş, yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açılmış (Dava Ordu 2. İdare Mahkemesi’nin 2020/127 Esas sayılı dosyasıyla görülecektir), bugün de Altınordu İlçe Seçim Kurulu’nun 02/10/2020 tarih ve 2020/37 karar sayılı Seçimlerin ertelenmesi ” kararına karşı “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur” dedi.

Yorum Yazın