ORDU’NUN EN YAŞLI KADINI DÖNDÜ YILMAZ 111 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Ordu ilinin en yaşlı kadını olup ömrünün tamamını köyünde geçiren, tüm işlerini hep kendisi yapan Döndü Yılmaz, 111 yaşında hayatını kaybedince bütün Ordu büyük bir acıya büründü.
Madenmesudiye son dakika

ORMESHA-Sefai Uzunyurt: Ordu’nun Mesudiye ilçesi Maden mahallesinde yaşayıp ömrünün tamamını köyünde geçiren ve hiçbir zaman büyük şehirlere göçmeyen, günlük her işini kendisi yaparak, köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Döndü Yılmaz, ot biçiyor, hayvan güdüyor, sırtıyla evinin odununu taşıyor, mutfak işlerini yapıyordu.

Ömrü ancak 111 yaşından ileriye gitmesine izin vermedi. Torunlarının bu mevsim İstanbul’a getirdikleri Döndü Yılmaz, geçirdiği rahatsızlık sonucu İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenazesi Ordu’ya götürülerek, Maden Mezarlığı’nda ahirete uğurlandı.

Neşet ve Necbettin adında birisi 80 diğeri 85 yaşında iki oğlu, dört kızı, çok sayıda torunu bulunan Döndü Nine, evinin tüm işlerini kimseden yardım almadan yapıyordu.

Torununun torununu gören Döndü Nine uzun yaşamasının sırrını Ordu Mesudiye Gazetesi’ne 5 yıl önce şu cümlelerle, “ Gençlere tavsiyem her gün mutlaka çorba içsinler, süt, yoğurdu bol tüketsinler, kuşburnu pekmezini ihmal etmesinler. Ben yılın her ayı kuşburnu pekmezi yerim. Pancarı sofradan eksik tutmasınlar. Madımak başta olmak üzere her türlü yeşilliği toplayıp yemek yapsınlar. Kadınlara ve annelere öğüdü ise: “ Kadın dediğin gün ağarmadan kalkmalı, evinin kapısını açarak bereketin içeri girmesini sağlamalı. İşlerini sabah erken yapmalı. Zaten kocasından sonra kalkan kadından hayır gelmez. Kadın çalışkan olmalı, çocuklarına da çalışmayı daha çocukken öğretmeli. Özellikle erkek çocuklarını tembelliğe alıştırmasınlar. Erkekler de saygı görmek istiyorlarsa önce kendi eşlerine karşı hürmetkar davranmalılar. “Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir”  açıklayarak, dinç kalmak isteyenlere hareketli yaşamı ve çalışmayı tavsiye etti.

Ordu Mesudiye Gazetesi olarak torununun torununu gören 111 yaşındaki Döndü Nine’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve Madenliler’e sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Yorum Yazın