PTT GENEL MÜDÜRÜ BOZGEYİK’TEN YEREL BASINA MÜJDE

ORMESHA- Doğa Uzunyurt: PTT’nin 177. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul Başmüdürlüğü tarafından verilen yemekte, kendisiyle görüşerek yerel basının sorunlarını dile getiren Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt’a müjdeli haberler verdi. Abonelerine Ptt ile ulaştırılan yerel gazetelerin, bazı posta dağıtıcıları tarafından alıcılarına teslim edilmemesinin gazetelerin abone kaybetmesine yolaçtığını belirten Uzunyurt, soruna çözüm bulunmasını istedi. Konuya büyük duyarlılık gösteren Genel Müdür Bozgeyik, “Yerel gazetelerin dağıtımını kayıtlı (kargo) hale getireceğiz ve oluşan fiyat farkını Ptt olarak biz finanse edeceğiz. Bundan sonra da yerel gazeteler portada kaybolmamış olacak” diyerek, çalışmalara en kısa zamanda başlanıp, konunun projelendirileceğini müjdeledi
ORMESHA- Doğa Uzunyurt: Yerel gazeteler bir yandan ayakta kalma ve varolma mücadelesi verirken, bir yandan da abonelerine posta ile gönderdikleri gazetelerin bir kısmının Ptt postacıları tarafından ulaştırılmamasıyla başetmeye çalışıyor. Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, İstanbul’da PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile görüşerek, soruna acil çözüm bulunmasını, aksi taktirde yerel gazetelerin abonelerini kaybederek, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geleceklerini söyledi. Konuyu yanındaki kurmaylarıyla birlikte dinleyen PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, en kısa sürede sorunu çözeceklerini söyledi.
Sefai Uzunyurt: “27 yıldan beri abonemiz olan okuyucularımıza gazetelerini Ptt ile gönderiyoruz. Verdiği hizmet için PTT’ye teşekkür ediyoruz. Sadece biz değil, çok sayıda Yerel gazete, abonelerine gazeteleri PTT ile ulaştırıyor. Ordu Mesudiye Gazetesi de 27 yıldan beri dağıtımını PTT ile gerçekleştiren bir gazete. 10 yıl öncesine kadar gazeteler alıcılarına büyük ölçüde ulaşıyordu. Oysa son 10 yıldan beri PTT’nin dağıtıcıları adresleri yüzde yüz doğru olmasına rağmen, gazeteleri alıcı adreslerine teslim etmiyorlar. Her 100 gönderiden yaklaşık yüzde 35’i, 40’ı alıcısına ulaşmıyor. Bu soruna çözüm bulmanızı istiyoruz.”
Uzunyurt’un bu sorusunu yanındaki PTT İstanbul Anadolu Yakası Başmüdürü Necati Yoldaş, danışmanı Mustafa Soran ve İstanbul Anadolu Yakası PTT Başmüdür Yardımcısı Mehmet Birtek ile birlikte dinleyen Genel Müdür Kenan Bozgeyik; “ Bu sorunun biz de farkındayız. Çözümü için yeni projeler hazırlıyoruz. Yerel gazeteler postada kaybolmaması için, kayıtlı sistemine geçeceğiz.”
Uzunyurt; “Değerli Genel Müdürüm, örneğin Ordu Mesudiye Gazetesi’nin 1 yıllık abone ücreti 75 lira. Biz bu paranın tamamını kayıtlı kargoya versek bu para bile PTT’nin ücretine yetmez, yerel basın bu kayıtlı dağıtım kargoyu karşılayamaz
-Genel Müdür Bozgeyik; “Elbette yerel basın normal kayıtlı ücretini karşılayamaz. Oluşacak fiyat farkını Ptt olarak biz finanse edeceğiz. Yerel basına ek bir ekonomik yük gelmeyecek. Yerel basın gazete gönderimi için şu andaki fiyat tarifesine yakın bir rakamla, kayıtlı gönderi yapabilecek. Çalışmalarımız devam ediyor. Kısa sürede tamamlanacak. Siz danışmanımız Mustafa Soran beyden bir randevu alın, sorunun detaylarını anlatın” diyerek görüşme için yanındaki kurmaylarına talimat verdi.
Sefai Uzunyurt; bu müjdeli haberi için teşekkür ederek, “ Değerli Genel Müdürüm, söz ettiğiniz kayıtlı yerel basın sistemi, yerel gazetelerin abone sayısının artmasına ve kendisine duyulan güvenin çoğalmasına yol açacaktır” diyerek, PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik’e teşekkür etti.

Yorum Yazın