ROMANCI EROL TOY HAYATINI KAYBETTİ

Öykü, deneme ve eleştiri yazarı, romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işleyen Erol Toy, 85 yaşında yaşamını yitirdi.

ORMESHA: 2 ciltlik ‘Azap Ortakları’ romanıyla Türkiye genelinde tanınan Yazar Erol Toy, 85 yaşında hayatını kaybetti.  Yazar Toy’un ölüm haberini kızı Ayşe Toy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz” sözleriyle duyurdu.

Erol Toy, 1936 yılında Alaşehir Manisa’da dünyaya geldi. İlk öyküsü 1952 yılında Çınar dergisinde yayımlandı. Romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işledi.

Bank-İş sendikasının kurucuları arasında yer alarak sendika yaşamına adım attı.

Toplumcu gerçekçi ekolünü benimseyen yazar, 1974 yılında yayımlanan ve Vehbi Koç’un yaşam öyküsünün anlatıldığı öne sürülen ‘İmparator’ adlı romanıyla okur kitlelerine adını duyurdu. Yazarın 2 ciltlik ‘Azap Ortakları’ da oldukça ilgi çekti.

Yazar Erol Toy, eserlerinde ezilenleri dile getirmişti…

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazılarının dışında sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, 1962 Ali Naci Karacan üçüncülük ödülü sahibidir.

 

Yorum Yazın