Sağlığın sigortası

Dost bakteriler: Probiyotikler, Prebiyotikler

Probiyotik yaşam içi iyi anlamına gelmektedir. Pro “destek”, biyotik ise “yaşam” demektir. Probiyotik ; belirli canlı mikroorganizmaları (bakteri, maya) içeren yiyecek, içecek ve katkı maddesidir.

Probiyotik bakteriler zararlı bakterilerin etkilerini engelleyen, çoğalmalarını frenleyen, barsak sağlığı ve genel olarak vücut sağlığı için olumlu etkileri olan mikroorganizmalardır. Turşu, yoğurt, süzme peynir, boza, kefir, salamura yiyecekler. Bu doğal gıdalar dışında probiyotikler kapsül, tablet ve toz halinde alınabilir. Piyasada satılan probiyotik ürünler için yasal düzenleme söz konusu değildir. Pastörizasyon işlemi gıdalardaki (süt, meyve suyu, yoğurt) probiyotik bakterileri büyük ölçüde ortadan kaldırır, bu tür gıdaların probiyotik etkisi sınırlıdır.  Yoğurdunuzu organik sütten kendiniz yapınız.

Yoğurt mu ? Kefir mi ?

Yoğurt                                           Kefir

Probiyotik kapasite      İki cins mikroorganizma          Fazla ve çok mikroorganizma

Prebiyotik kapasite       Az                                                    Fazla

Sindirim enzimleri        Yok                                                 +

Vitaminler (B, K)          +                                                     ++

Protein                           +                                                     +

Kalsiyum                       +                                                     +

Normal sağlıklı bir barsak florası için normal doğum uygundur. Normal doğum yerine sezaryen doğumun tercih edilmesi bebekte sağlıklı bir mikroflora oluşmasına engel teşkil eder. Anne sütü en iyi probiyotik üründür.. Probiyotik kullanan annelerin çocuklarında alerjik hastalıkların sıklığının% 50 kadar azaldığı gösterilmiştir

Probiyotikler protein, yağ ve karbonhidratlara yönelik değişik sindirim enzimleri üretir. Barsak hücreleri için enerji kaynağı olan bu bileşikler mukus salgısını artırır  ve anti kanserojen etkilidir. Aynı zamanda antienflamatuar etkiye sahip olan bu bileşikler en fazla sinirsel ağa sahip olan barsakla beyin arasındaki sinirsel iletişim yolu ile metabolizma hızını artırırlar. Probiyotiklerin şeker hastalığının ortaya çıkmasında da rolleri olduğu düşünülmektedir. Dost bakteriler ayrıca birçok vitamin (B vitaminleri, K vitamini), enzim, antioksidan madde  ve protein yapımını gerçekleştirirler.

Probiyotikler besinlerin sindirilmesine,vitamin ve minerallerin emilmesine yardımcı olur. Bu tür yiyeceklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, alerjik reaksiyonları azalttığı, kan şekerini düzenlediği obeziteyi önlediği giderek daha fazla ileri sürülmektedir. Probiyotiklerin kolon kanseri ve meme kanseri için koruyucu olduğu gösterilmiştir.

Barsak florasının bozulma nedenleri nelerdir?

Antibiyotikler, antromatizmal ilaçlar, kortizon, kanser ilaçları, karbonhidrattan zengin rafine gıdalar, fruktozdan zengin asidik gıdalar, fazla kalori alımı, barsak infeksiyonları,  stres, tatlandırıcılar, alkol ve sigara. Gıda teknolojisi yiyeceklerdeki yararlı ve canlı mikroorganizmaları (probiyotik) ortadan kaldırıcı işlev görmektedir.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotikler ise probiyotik bakterilerin canlı ve zinde kalabilmesi için gerekli olan sindirilemeyen karbonhidrat türü gıda bileşikleridir. Tam tahıl ürünleri, baklagiller, soğan , sarımsak, pırasa, eginar, muz,  hindiba kökü, kuşkonmaz, domates, soya, yer elması…

Yüksek lif içeren (prebiyotik) gıdalarla beslenenlerde insülin direncinin azaldığı gösterilmiştir. Yani şeker hastalığı riski azalıyor.

 

Antibiyotik ve ilaç kullanımının barsak florasına etkisi

Antibiyotik ve diğer ilaçlar barsak florasını etkiler ve zararlı bakterilerin oranı artar. Antibiyotiklerin endikasyon olmadan gelişigüzel ve sık kullanılması birçok hastalığa yol açmaktadır. Çocukluk çağında sık antibiyotik kullananlarda yetişkin çağda kanser gelişiminin daha sık olduğu bildirilmektedir. Sık ve gereksiz kullanılan antibiyotikler barsaklardaki probiyotik bakteri sayısını hızla, yoğun bir şekilde azaltmaktadır. Antibiyotik sonrası barsak florası ancak 1 ay sonra tekrar eski haline gelebilmektedir.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle

Yorum Yazın