SANAT AŞIĞI – MESUDİYELİ BELGİN ERDEM

İstanbul’da doğup büyüyen sanat aşığı bir Mesudiyeli olarak çalışmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzun süre merkezi İstanbul’da bulunan Mesudiyeliler Derneği’nde görev yaptım.

Belgin Erdem

 

2003 yılında özel bir bankada göreve başladım hala aynı bankada görev yapmaktayım. Çocukluğumdan bu yana sanata olan ilgim ve merakım sayesinde sanatla ilgilenen kişilerle güzel dostluklar kurdum. Hâlihazırda Güzel Ordu Kültür ve Sanat Derneği yönetim kurulu üyesiyim.

 

 

Şu an aktif olarak ilgilendiğim bir sanat platformundan bahsetmek istiyorum.

 

İstanbul’da bulunan Maji Art Gallery sahibi iş insanı Gaye Donay’ın ve yönetim kurulunun hazırlamış olduğu ‘’Koleksiyoner Akademisi’’ projesinde yer alıyorum.

Akademi; 1 yıl süren; 12 çağdaş sanatçının 12 koleksiyoner tarafından her ay birer adet sanat eseri alımını içeren bir sistem olarak tasarlanıp, aynı zamanda nitelikli sanat koleksiyonculuğu üzerine alanında uzman kişiler tarafından 12 bölümden oluşan nitelikli eğitim seminerlerinin olduğu bir sanat ve yatırım projesidir.

Akademi de bir sanat eserine sahip olmaktan daha önemli olan bir konu ise, Türk Sanat ve sanatçısına sahip çıkıp, koleksiyoner kimliğinizi eğitim süresi boyunca geliştirmenize imkân tanıyacak seminerler dizisinde yer almaktır.

 

Her ay düzenlenen sanat eğitim programlarında Türk sanatının master sanatçıları, önemli sanat yazarı, sanat tarihçisi, sanat eleştirmeni ve koleksiyonerleri ile sanat tarihimizi işleme, sanatı anlama, eser okuma ve özel bir koleksiyonun entelektüel bir şekilde oluşturulmasından sunumuna kadar birçok konu başlığında sadece dinleyici olarak değil, aktif bir katılımcı olarak yer alacaktır.

Koleksiyon erlik sadece bazı sanatçıların eserlerinin satın almak ve onları olması gerektiği gibi muhafaza etmekten çok daha ileride olan bir kavramdır.

 

Sanatı yakından takip etmek, sanatçı ile güncel olarak bir araya gelmek, sanat kültür merkezlerinde aktif olarak bulunmak ve sanat eğitimini başarı ile tamamlamak bu sürecin temelini oluşturmaktadır.

 

İstanbul’da aktif görevler yapan bir Mesudiyeli olarak tüm sanatsever dostları bu güzel projeye davet ederken, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile yazıma son veriyorum. ‘’ Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de,  güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir’’.

 

Sağlıkla ve sevgi ile kalın.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın