SANATÇI GÜNGÖR COŞKUN: “ORDULU İSEN SIRANI BEKLE”

Ordu Mesudiye Gazetesi’nde “Ordulu Sanatçılara Destek” manşet haberi büyük yankı yarattı. Bu haber üzerine sosyal medyada yer alan hak arayan, hak isteyen Ordulu sanatçı meslektaşlarımız haklı olarak isteklerini bu yolla dile getirmeye çalışıyorlar.

Geçmişe bir dönelim. Kendi adıma 2005 yılında ilk profesyonel albümümü yaptım. Karadeniz türküleri ağırlıklı, kendi eserlerimi, yazıp bestelediğim türküler albümde yer aldı.

Hemşerilerimden bazıları, ‘Niye kemençe albümü yaptın’ diye beni eleştirdiler. Daha önce Gölköy ilçesine Karadeniz türküleri okuyan sanatçılar girmemişti. Sivas, Tokat türkülerinden feyz almış olan hemşerilerim, o seneden sonra, yaylaları kemençeli türküler okuyan sanatçılara bıraktılar.

Bundan asla gocunmadım, Gölköy’de çığır açtık. Ancak bunu yaparken Belediyeler bizleri unutmaya başladılar, derneklerde ayni şekilde… Almanya’da yaşıyor olmamdan dolayı ‘uzaktasın’ dediler, ancak Almanya’daki başka yöreden sanatçı arkadaşları sürekli çağırdılar. Burada mikro milliyetçilik yapmıyorum. Müzik evrenseldir. Her yöre sanatçısı Ordu’ya gelsin, gelmelidir de. Ama bir konserin 4- 5 kişilik sanatçı kadrosunda bazen hiç Ordulu sanatçı yok, bazen de ancak bir kişi.

Şimdi tüm Belediyelerimize, Derneklerimize soruyorum. Ordulu sanatçı kardeşlerimizin neyi eksik? Parasal konuysa, köyün keşkeğine, şenliğine onu çağırıp, küçük miktarlara, işinizi yaptırıyorsunuz. Peki Belediyenin işlerine, konserlerine çıkması için, neden çaba göstermiyorsunuz?

Bu sanatçı kardeşlerimiz geleceğini kazanmasın mı? Ekmeğini, geçimini bu işten sağlayan onlarca kardeşlerim, arkadaşlarım var. 100 lira, 200 lira  ondan bundan isteyerek albüm yapmak için destek arayanlar var. Halbuki, başkalarına verdiğiniz ücretleri bir de kendi sanatçınıza küçümsemeden

çıkarın verin. Onlarda yaptıkları işin hazzına varabilsinler, kimseye karşı eğilmeden, bükülmeden mesleğini icra edebilsinler.

Peki bunu kim sağlayacak? Elbette belediyeler, dernek ve STK başkanları.

Yapmayın beyler, sahip çıkın değerlerinize. Ordu’dan yetişen iki, üç sanatçının arasında dönüp durmayın.

Belediyeler, herkese eşit davranın, herkese iş verin, konser verin. Adamcılıkla sanat yapılmaz.

Başkalarına verdiğiniz bir gecelik ücretle Mesudiye’den, Gölköy’den, Aybastı’dan daire alabilirsin.

Ama kendi çocuğum dediğin sanatçına böyle bir ev alacak parayı 5 senede vermezsiniz.

Burada amacım mal, mülk, ev ya da o şu  bu değil. Daha anlaşılır olması adına bunu bu şekilde izah ettim.

Sanatçı arkadaşlarımızın bazıların eksiğini söyleyin, eleştirin. Kendimizi geliştirelim, Ordu’ya sıkışıp kalmayalım. Bu konuda eksiklikler var. Ama Ordulu sanatçı kardeşlerim yeteneklidir, saygılıdır. Başkaları gibi mesleğini insanlara üstünlük olarak görmez, o hava da olmaz.

Köydeki düğününde, cenazende, köy kahvesinde, çarşıda, pazarda, sokakta, her yerde görürsün. Böyle olduğumuz için midir bu değersizlik? Yapmayın beyler, destek verin.

Başka Kamil Sönmez’ler çıksın…

Çok şey istemiyoruz. Bize ekstra, bizim için işler yapın demiyoruz.

Var olan etkinliklerde yer almak istiyoruz. Kendi kültürümüze hizmet etmek istiyoruz.

Harcamayın sanatı ve sanatçıyı.

Ordu ilimize yakışan, geçmişten ders çıkarıp, geçmişteki hatalara sünger çekip, yeni sezona daha duyarlı davranılıp, organizasyon firmalarına değil, kendi çocuklarına, kendi sanatçılarına imkan sağlamadan geçer.

Avrupa’daki kültür elçisi olarak her hafta Mavi Karadeniz TV’den türkülerimizi canlı söylemeye devam ediyoruz.

İnşallah Ordu’da, Gölköy’de yeni klip projemizi, gezilmesi, görülmesi gereken tabiat harikası yerlerimizi ön planda tutarak, Ağustos ayı içerisinde gerçekleştireceğiz.

Ordulu Sanatçılardan desteğini hiç bir zaman esirgemeyen güzel insan, değerli büyüğüm, Ordu basınının değerli ismi Sefai Ağabeyime sonsuz teşekkürler…

GÜNGÖR COŞKUN –Halk Muziği Sanatçısı – Mavi Karadeniz TV Programcısı

Yorum Yazın