SEFAİ UZUNYURT, “KURTULUŞ MEŞALESİ 19 MAYIS 1919’DA YAKILDI”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada;”19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Paşa Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak, Türk İstiklal Savaşı’nın ilk meşalesini yakarak, işgalci emperyalist devletlere karşı Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlattı. Daha sonraki yıllarda bu günün anlamına dikkat çekmek ve geleceğimizin güvencesi olan gençlerimize verilen önemi göstermek için, Atatürk bu günü bayram ilan etti.” dedi.


ORMESHA- Ozan Aydoğan

: Büyük Önder Mustafa Kemal, Amasya’da yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırdı. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa’nın bu çalışmalarından hoşnut değil­di. Harbiye Bakanı Mustafa Kemal Paşa’yı İstanbul’a çağırdı. Bunun üzerine M. Kemal Paşa padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirdi. Mustafa Kemal Paşa bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam etti. 4 Eylül günü Sivas’a gitti. Sivas Kongresi’nde «Ya bağımsızlık, Ya ölüm» ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi. Türk Orduları 9 Eylül 1922 yılında düşman askerlerini İzmir’den denize dökmeyi başardı. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi.
Mustafa Kemal Atatürk bir söyleşi sırasında : «Ben 19 Mayıs’ta doğdum» demiştir. 19 Mayıs bir yandan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlan­gıcı diğer yandan da ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk’ün doğum yıl dönümüdür.” diyerek
Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzer bütün şehit ve gazilerimiz hürmetle andığını söyledi.

Yorum Yazın