SEFAİ UZUNYURT’A BEYKOZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI TEKLİFİ

Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt’a,  Beykoz Belediye Başkan Adayı olması için, DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan tarafından bizzat teklif yapıldı.

Sefai Uzunyurt, kendisine yapılan teklifi, DSP gibi Türkiye’nin en dürüst insanlarının toplandığı bir partiden adaylık teklifi almanın kendisi açısından en büyük şereflerden birisi olduğunu, ancak kendisinin içinde bulunduğu koşulları nedeniyle kabul edemeyeceğini söyleyerek, teşekkür etti.

Kısa süre önce düşme sonucu koru kırılarak ameliyat olan, sadece bu görüşme için ameliyatlı koluyla il binasına gelen DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, bunun üzerine; “Siz 1999 yılında DSP’nin Genel Başkanı Bülent Ecevit ile ayni listeden milletvekili adayı olma onuruna erişmiş partimizin önemli bir değerisiniz. Partimiz o dönem beni değil, rahmetli Karaoğlan Ecevit ile ayni listeden sizi milletvekili adayı yaptı. Partimize vebal borcunuz var. Ülkemiz ve DSP sizden bu özveriyi bekliyor. Hep birlikte DSP’yi yerel yönetimlerden başlayarak Türkiye’de yeniden atağa geçirelim” diyerek, mutlaka aday olmasını istediklerini söyledi.

Yoğun isteğe rağmen söz vermeyen Uzunyurt, ” Böylesi önemli bir göreve layık görülerek, bizzat teklif yapılması bizler için bir şereftir. Ama içinde bulunduğum koşullar elverişli değil. Aileme, yakın dostlarıma ve hemşerilerime bu isteği ileteceğim. Onlardan alacağım cevabı size bildireceğim” diyerek, adaylık teklifine teşekkür etti.

Görüşmeye İl Başkanı Çiğdem Mercan ile birlikte, İl Disiplin Kurulu Başkanı Selahattin Bezcioğlu, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Yaylalı, DSP Artvin eski İl Başkanı İsmail Akbulut, Ordu Mesudiye Gazetesi İstanbul Temsilcisi Namık Kemal Tuncer katıldılar.

SEFAİ UZUNYURT KİMDİR?

Ordulu gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak, doğum yeri Mesudiye olmasına rağmen, ilkokula İstanbul Heybeliada’da başladı. ortaokulu Bandırma, liseyi Bilecik’te bitirdi. 19 Mayıs Ümiversitesi Tarih Bölümünü’nden mezun oldu. 19 Mayıs Üniversitesi Yükseköğrenim Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı. Tahran Lisesi ve TEB Ataşehir Anadolu Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği yaptı.

Öğrencilik yıllarında Gerçek Gazetesi’nde muhabirlik yaparak gazetecilikle tanıştı. Son Posta Gazetesi’nde muhabir ve sayfa editörü olarak profesyonel gazeteciliğe adım attı. 1991 yılında Ordulular’ın gurbetteki ilk gazetesi Ordu Mesudiye Gazetesi’nin kurulmasını sağlayarak, yerel gazeteciliği ve öğretmenliği birden devam ettirdi. Ordu Televizyonu ve İstanbul Televizyonu’nda yaklaşık 3 yıl program yapımcılığı ve sunuculuk yaptı.

1999 yılında DSP İstanbul İl Seçim Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak seçildi. 1999 Milletvekili Seçimlerinde DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit ile ayni listeden İstanbul 1.Bölgeden Milletvekili Adayı oldu. 2002 yılında yine DSP Ordu Milletvekili Adayı oldu.

2008 yılında Ordu Basın Kuruluşları Derneği’nin kuruluşunda yer alarak, kurucu başkanı oldu. Halen bu görevini devam ettiriyor.

Merkezi Beykoz’da bulunan, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Ordu Mesudiye Gazetesi, Basın Konseyi tarafından “Abone tabanı açısından” Türkiye’nin ilk 10 yerel gazetesinden birisi olarak açıklandı.

Türkiye Basın Birliği tarafından 2017 yılında,Yılın En Başarılı Yerel Gazetecisi” seçilerek, ödüle layık görüldü.  Evli ve bir çocuk babası olan Uzunyurt, arta derecede Fransızca ve az olarak Rusça bilmekte.

Yorum Yazın