TRABZONSPOR ESKİ TEKNİK DİREKTÖRÜ ÖZKAN SÜMER HAYATINI KAYBETTİ

Trabzonspor’un eski başkan ve teknik direktörlerinden Özkan Sümer, 80 yaşında vefat etti. Trabzonspor’un ve Türk futbolunun efsane isimlerinden olan Sümer, bordo-mavili kulüpte birçok şampiyonluk yaşadı.

 

ORMESHA: Trabzonspor Kulübü’nün eski başkanlarından Özkan Sümer, bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Bordo-mavili takımda futbolculuk, teknik direktörlük, başkanlık, gözlemcilik dahil birçok görevde bulunan Sümer, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Sümer’in cenazesi bugün saat 14.00’te İskenderpaşa Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Maçka’daki aile mezarlığında toprağa verilecek. Covid-19 salgını nedeniyle Trabzonspor Kulübünde cenaze töreni düzenlenmeyecek.

Trabzonspor’dan Sümer’in vefatını ilişkin mesaj paylaşıldı. Mesajda “Eski futbolcumuz, eski başkanımız, şampiyon teknik direktörümüz, eski Futbol ve Altyapı Genel Koordinatörümüz, Divan Kurulu Üyemiz, İstişare Kurulu Başkanımız ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Onursal Başkanı Sayın Özkan Sümer’i kaybettik. Yakınlarının, sevenlerinin, camiamızın ve futbol ailesinin başı sağolsun” denildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sümer’in vefatının ardından başsağlığı açıklaması yayınladı. TFF açıklamasında Sümer için “Türk futboluna unutulmaz katkılar sağladı” denirken şu mesaj paylaşıldı:

“Türk futbolunun efsane ismi, A Milli Takımımızı bir dönem çalıştıran, Trabzonspor’da futbolculuk, teknik direktörlük ve başkanlık görevlerinde bulunan Özkan Sümer’in bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.”

1940 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğan Özkan Sümer, futbola ortaokul yıllarında İdmanocağı takımında başladı. Ardından Yolspor, Zonguldak Kömürspor formaları giyen Sümer, Trabzonspor’un kuruluşuyla birlikte (1967) bordo-mavili formayı giydi.

Daha sonra Sebat Gençlik takımına antrenör-futbolcu olarak transfer edilen Sümer, bir süre Trabzonspor’un altyapısında ve Ahmet Suat Özyazıcı döneminde yardımcı antrenör olarak görev yaptı. Sümer 1978 yılında Trabzonspor’un A Takım teknik direktörlüğü görevine getirildi.

Özkan Sümer yönetimindeki Trabzonspor, 1978-1979 sezonunda Lig ve Cumhurbaşkanlığı kupası şampiyonluğu kazandı. Bordo-mavililer, Sümer yönetiminde 1980-1981 sezonunda da lig şampiyonluğuna uzandı.

Sümer’in teknik direktörlük kariyeri daha sonra A Milli Futbol Takımı, Galatasaray, Denizlispor, Samsunspor ve Konya Mobellaspor’la devam etti. ‘Futbolun bilge insanı’ olarak da anılan Sümer, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu Asbaşkanlığı ve Spor Yazarlığı görevilerinde de bulundu.

2000 yılındaki olağan genel kurulda Trabzonspor Kulübü’nde başkanlığa seçilen Sümer, Trabzonspor’un 12. başkanı oldu. Sümer’in döneminde, 2002-2003 sezonunda Trabzonspor Türkiye Kupası’nı müzesine götürdü.

Özkan Sümer, Galatasaray’da da 1982-83 sezonunda teknik direktörlük görevi yapmış ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmıştı.

Özkan Sümer, Trabzonspor’da futbolculuk, teknik direktörlük ve kulüp başkanlığı görevinde bulunan tek kişi konumunda bulunuyor. Türk futbolunda ‘Baba Hakkı’ ve ‘Büyük Fikret’ gibi futbolun 3 kademesinde görev yapan Sümer, Trabzonspor’da altyapı koordinatörlüğü de yaptı ve birçok oyuncuyu yetiştirerek futbola kazandırdı.

Sümer en son Ahmet Ağaoğlu döneminde Genel Koordinatörlük görevinde bulunmuştu.

Yorum Yazın