TÜPRAG Şirketi, Tokat Reşadiye, Ordu Mesudiye köylerinde altın aramaya başladı

İzmir Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü  ve Uşak Kışladağ’da altın madeni işleten, Samsun Şahin Dağları’nı tahrip eden Eldorado Gold Şirketi’nin Türkiye firması TÜPRAG, pandemi döneminde Tokat Reşadiye ilçesinin Kuyucak, Demircili köylerinde ve bu köylere sınır olan Ordu Mesudiye ilçesine bağlı  Derebaşı, Abdili, Birebir, Kenger, Erik köylerinde altın rezerv belirleme çalışmasına başladı.

Tokat Reşadiye Kuyucak Köyü

ORMESHA: Yıllar önce Reşadiye Reşadiye ve Mesudiye’de ön çalışma yapan Eldorado Gold Tüprag firması, Kuyucak ve Demircili köylerinin yayla ve meralarında toprak ve kaya numuneleri alarak rezerv tespiti yapıyor. Bölge halkı tarafından firmanın daha önce rezerv tespiti yapılacak alanları belirlediği, rezerv tespitinden sonra madeni çıkarıp siyanürle ayrıştırarak altın elde etme çalışmalarına geçileceği ifade ediliyor.

Bölgede 2004 yılından çalışmalara başlayan TÜPRAG, 2005, 2018, 2019 yıllarında devam etmiş, rezerv tespit çalışmalarını bitirip sıyırma, derin sondaj, dinamitle patlatma ve siyanürle ayrıştırarak endüstriyel altın elde etme aşamasına geçecek.

Altın arama çalışmalarının, başta Kuyucak ve Demircili olmak üzere çevre köylerin hayvanlarını otlattıkları meralar, yaylalar ve tarım alanlarında yapılmakta olup orman alanlarına, Selemen diye bilinen tarihsel alana, köy yerleşim alanlarına doğru genişleyeceği öngörülmekte. Yani bu bölge ve çevresindeki yaşam alanları  Yağsıyan, Derebaşı, Abdili, Birebir, Kenger, Erik  büyük oranda tahrip edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Siyanürle altın üretiminin, yaşam alanlarına, doğaya, ekolojik dengeye verdiği zararları artık daha iyi ve yakından bildiklerini söyleyen bölge halkı, kendilerine yakın olan Fatsa’da, Ünye‘de tarım alanlarının, ormanların, meraların yok edildiğini, Erzincan İliç, Tunceli ve  Gümüşhane’de yaşam alanlarının tahrip edildiğini hatırlatırken, şu sıralarda Tokat Erbaa’da, Niksar’da da yaşam savunucularının yaşam alanlarını siyanür ile altın üretiminden ve yabancı acımasız şirketlerden korumak için mücadele ettiğini, Kazdağları’ndaki doğa tahribatını ve karşısında süren mücadeleyi de yakından takip ettiklerini ifade ediyorlar.

Yaşamını hayvancılık ve küçük ölçekli tarım ile sürdüren Kuyucak, Demircili ve çevre köylerinde yaşayanların ve köy muhtarlarının söylevleri meralarını, yaylalarını, tarlalarını, yaşam alanlarını korumak için mücadele etmekte kararlı oldukları yönünde. Aynı zamanda bu köyde doğup ekonomik nedenlerle büyük şehirlere göç edenler de İstanbul, Ankara gibi kentlerde  oluşturduğu dernekler çatısı altında altın madenine karşı mücadele  ediyor. Yerele dayalı mücadele eksenini geliştirmeye çalışırken bu amaç doğrultusunda, yaşam alanlarının yok olmaması için ayrım yapmadan tüm siyasi partilere,  yerel yönetim birimlerine, sivil inisiyatiflere, ekoloji örgütlerine de ortak mücadele için çağrıda bulunuyorlar.

 

Yorum Yazın