TÜRKİYE’NİN EN ÖNDE GELEN SOSYOLOGLARINDAN NUR VERGİN HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’nin önde gelen sosyal bilimcilerinden Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in torunu Sosyolog Prof. Dr. Nur Vergin 80 yaşında, İstanbul’da hayatını kaybetti. Paris Sorbonne Üniversitesinde sosyoloji eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde profesörlüğe yükseldi. Birçok başarılı esere imza atan Nur Vergin, 18 Ocak akşamı evinde hayatını kaybetti.

Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Nuri Conker ve Mustafa Kemal Atatürk Tarblusgarp’ta (Libya)
ORMESHA: Siyaset sosyoloğu olan Profesör Nur Vergin İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde ölü bulundu. Vergin’in komşuları 80 yaşındaki Vergin’den 2 gündür bilgi alamayınca polise bilgi verdi. Alzheimer hastası olduğu belirtilen Vergin’in adresine saat 17.00 sıralarında giden ekipler, kapıyı çaldı. Açan kimse olmayınca çilingir çağrıldı.

 

Prof. Nur Vergin

İçeriye giren ekipler, Prof. Nur Vergin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekiplerince yapılan ön incelemede sosyolog Vergin’in ölümünde şüpheli bir durum olmadığı belirtildi. Nur Vergin’in ölüm nedenine ilişkin açıklama yapılmadı.

Prof. Nur Vergin, 21 Eylül 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Derne Komutanı Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal ve en sağda Nuri Conker (09.01.1912)

Prof. Dr. Nur Vergin’in babası, Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in oğlu 1912 Selanik doğumlu Mahmut Conker’dir. Başka bir anlatımla Atatürk’ün çocukluk arkadaşı, yakın dostu Nuri Coker, Prof. Nur Vergin’in dedesidir.

Mustafa Kemal Atatürk ve çocukluk arkadaşı yakın dostu Nuri Conker

Diplomat Mahmut Conker İstanbul Park Otel’den atlayarak intihar edince Müşerref Hanım ikinci evliliğini Büyükelçi Nurettin Vergin’le yapmıştır.

Çocukluğu ve gençlik dönemi yurt dışında geçti ve Paris Sorbonne Üniversitesinde sosyoloji eğitimi aldı. Türkiye’ye 1973 yılında dönen Vergin, 1 yıl sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde çalışmaya başladı.

Prof. Nur Vergin, sosyoloji doçentliğini 1980’de tamamladı, bir dönem İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde  hocalık yaptı. Buradaki çalışmalarıyla profesör unvanına erişen Nur Vergin, daha sonra Marmara ve Bilkent üniversitelerinde de öğretim üyeliği yaptı. Siyasetin sosyolojisi, Din, toplum, ve siyasal sistem yazdığı kitaplardan bazıları olarak yer alıyor.
Prof. Vergin, 18 Ocak 2021 tarihinde evinde 80 yaşında hayatını kaybetti.

 

Atatürk ve Nuri Conker

ESERLERİ:

  • Industrialisation et Changement Social en Milieu Rural (1976)
  • Siyasetin Sosyolojisi (1980)
  • Türkiye’ye Tanık Olmak (1998)
  • Din, Toplum ve Siyasal Sistem (2002)
  • Siyasetin Sosyolojisi – Kavramlar Tanımlar Yaklaşımlar (2003)

 

Yorum Yazın