YEŞİLCE YOLU ÜVEY EVLAT

Mesudiye Yeşilce beldesi yolu sürücüler için tam bir çile yaşatıyor. 1940’larde kazma kürekle açılan yol çok virajlı ve dar olması nedeniyle ölümlü kazalara sebebiyet veriyor 24 mahallenin yararlandığı yol, bunlar yetmezmiş gibi, çukurlarla dolu. İlçeye her gidiş dönüşünde sürücülerin araçlarında mutlaka hasar oluşarak, tamircilere gitmek zorunda kalıyorlar
ORMESHA: 1940’lı yılarda halkın imece usulüyle kazma kürekle açtıkları Mesudiye ilçe merkezini 24 yerleşim merkezi, Çambaşı ve Kabadüz’e bağlayan 12 km’lik Yeşilce Belde Yolu, aradan geçen 75 yılda bırakın genişletmeyi, ölüm saçan virajları ortadan kaldırmak için bir kazma bile vurulmuyor. Tehlikelerle dolu olan ve her yıl ölümle sonuçlanan çok sayıda kazanın meydana geldiği yolun yapılması için yıllardır başvurmadık kapı bırakmayan Yeşilceliler; “Diğer köylerde yollar tamir edilirken, hatta yeni yollar yapılırken, bizim yola neden bir çakıl bile konulmuyor? Bu yol ve Yeşilce, Mesudiye’nin üvey evladı mı?” diye sorarak, iktidar partisi milletvekilleri ve belediyeden açıklama bekliyorlar. Tehlikesi ve çukurları nedeniyle 12 km’lik Yeşilce yolunda yolculuk yapmak, araç sahiplerini İstanbul’dan Mesudiye’ye gitmekten daha çok yoruyor ve strese sokuyor.
Mesudiye-Yeşilce -Çambaşı -Kabadüz Yolu güzergahını kullanan köyler arasında; Tavara, Çerçi, Kale, Beyseki, Konacık (Başağrı), Sarıyayla (Ispanasa), Yeşilyurt (Beri), Yağmurlar (Sülümü), Yeşilce (Yavadu), Gülpınar (Röspene), Yeveli, Beyağaç (Zile), Kavaklıdere (Eskidir), Doğançam (ıstavru), Bıçakçı, Serpin, Celal, Armutkolu, Memükler, Yukarı Gökçe (Faldaca), Bekirler, Bayraklı, Musulu, Maden yer alıyor.
Bu yol sadece Yeşilce ve diğer 24 mahallenin kullandığı yol olmayıp, Çambaşı ve Ordu’ya giden tüm Mesudiye köylerinin ve turizmcilerinde yararlandığı Mesudiye’deki en işlek yolu özelliğine sahip. İktidar Partisi yetkilileri zaman zaman “Yolun ihalesi tamam, en yakın zamanda yapılacak” biçiminde açıklama yapsalar da, yıllar yılları kovalıyor, ancak yola bir çakıl bile konulmuyor.

Altyazı: Ordu ve Mesudiye’nin tarihi evlerini korumayı başarmış en güzel yerleşim yerlerinin başında Yeşilce geliyor…

Yorum Yazın