YÖN GAZETESİ’NDEN ŞAHİN, “KİMSE YEREL BASINA DERDİNİZ NEDİR DİYE SORMADI”

Yayın hayatını Ordu’da sürdüren Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi Osman Şahin’den, Ordu’da yapılan “Ordu Kültür Turizm ve Medya Kurultayı”na eleştiri geldi. Bakan Numan Kurtulmuş’un da katıldığı kurultay da, hiç kimsenin Ordu’da yayımlanan gazetecilere söz hakkı vermediğini söyleyerek; “Bir Yerel gazeteciyi çağırıp da derdiniz, sorunlarınız, talepleriniz nedir, çevrenizde en çok sıkıntı ve zararı kimlerden görüyorsunuz diye sormuyor.” diyerek, yerel basına desteğin böyle olamayacağını belirtti.

Gazeteci Osman Şahin yaptığı açıklamada; “Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, Ordu Valiliği’nin desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından “Ordu Kültür Turizm ve Medya Kurultayı” yapıldı. Kurultayda Kültür ve Turizm bakanı Numan Kurtulmuş ile Ordu valisi Seddar Yavuz çok güzel birer konuşma yaptılar. Fakat, burada Yerel gazetecilerden çok Anadolu yayıncılar birliği çeşitli illerden gelen Yazar, Tv. ve gazetelerin temsilcisi ile buluştular. Bir Yerel gazeteciyi çağırıp da derdiniz, sorunlarınız, talepleriniz nedir, çevrenizde en çok sıkıntı ve zararı kimlerden görüyorsunuz diye sormuyor. Dışarıdan gelen misafirlere ve film yapımcılarına söz vererek Ordu’da yiyip, içip yatıp, kalkıp gidiyorlar.

 Ne gibi sorunların tartışıldığı açıklanmayan kurultayda, ne gibi bir sorun çözüm görüşü üzerinde durulduğu konusunda bir açıklama yapılmazken, biz kendi çevremizde yerel bir gazeteci olarak yaptığımız hizmetin karşılığı olarak  tehditlere, şantajlara ve baskılara maruz kalıyoruz.  Sokakta korku ile, tedirgin ve tereddütlü geziyoruz. Yaşanan bu sorunlara bir çözüm bulamadığımız  sürece yerel basına destek yerine  kötek atıyorlar.  Şayet korkmasalar, utanmasalar, bacaklarımıza kurşun bile sıkacaklardır. Yetkililerimiz esasen bu konular üzerinde durarak bir çözüm üretmeleri gerekmektedir.” diyerek, Yerel basını kimsenin küçümseyemeceğini belirtti.

Yorum Yazın