2 MİLYON ÖĞRENCİ HAYALİNE KAVUŞMAK İÇİN SINAVA GİRİYOR

Üniversite sınavı

Salgın hastalık koronavirüs sebebiyle bu yıl yapılacak Yükseköğretim Kurumu Sınavı (YKS) öncesi Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı  Sefai Uzunyurt, bir açıklama yaparak, üniversite hayali kuran 2 milyondan fazla öğrenciye 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak üniversite sınavında başarı diledi.

 

 

 

 

 

Sınavın bazı özellikleri:

Öğrenciler sınavında 12. sınıfın ikinci dönem konularından muaf tutulacak. Yükseköğretim Kurumu Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak Sınav toplam 165 dakika sürecek.

 

 

 

 

 

 

-İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat

10.15’te başlayacak. Sınav için öğrencilere toplam 180 dakika verilecek.

Salgın hastalık sebebiyle 2020 yılında yapılacak Yükseköğretim Kurumu Sınavında (YKS) bazı değişiklik yapıldı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada TYT, AYT ve YDT baraj puanının düşürüldüğü fark edildi

Yükseköğretim Kurulu yaptığı açıklamada bu yılla sınırlı olmak şartıyla baraj puanın TYT’de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak değiştirildiğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün yaptığı açıklamada Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, Temel Yeterlilik Testi (TYT)  için geçen yıl verilen 135 dakikalık sürenin, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldığını belirtti.

 

Yükseköğretim Kurumu Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak Sınav toplam 165 dakika sürecek.

-İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat

10.15’te başlayacak. Sınav için öğrencilere toplam 180 dakika verilecek.

-Üniversite sınavının son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) İSE 28

Haziran saat 15.45’te başlayacak adaylara sınav süresi olarak 120 dakika verilecek.

 

 

Leave a Response