30 YIL SONRA YENİDEN GÖRÜLDÜ

Suşehri ilçesine bağlı Büyükgüzel Köyü’nün baraj sularının çekilmesiyle 30 yıl aradan sonra ilk kez görüntülenen tarihi camii, suların yeniden yükselmesi sonucu tekrar su altında kaldı.

Fatih Sultan Mehmet Han zamanında yapıldığı iddia edilen cami de suların dolmasıyla gözden kayboldu. Geçtiğimiz yıl 30 yıl aradan sonra suların çekilmesiyle ilk kez gün yüzüne çıkarak görüntülenen tarihi cami bu yıl suların dolmasıyla tekrardan gözden kayboldu. Havadan görüntülenen tarihi caminin sadece üst duvar kısmı görüldü.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde baraj gölünün suyunun çekilmesi sonucu bir cami

İlçe sakinleri suların dolmasıyla tarihi caminin kaybolduğunu belirterek, “Caminin hikayesi şöyle; Fatih Sultan Mehmet Han zamanın da yaptırıldığı söylenmektedir.

 

 

 

 

Daha önce burası yerleşim yeri, köydü. Barajın gelmesi ile birlikte köyler daha yüksek tepelere taşındı. Tarihi caminin de sadece çatısı kaldı. Duvarları falan duruyordu. Suların dolması ile birlikte cami kaybolmak üzere.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde baraj gölünün suyunun çekilmesi sonucu bir caminin kalıntıları ortaya çıktı. ( Faruk Kara – Anadolu Ajansı )

 

Leave a Response