60 KÖYÜN KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ KESİNLEŞTİ

 Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra köylerin görüşü alınmadan, Mesudiye ilçesine bağlı 72 köy, mahalleye dönüştürülmüştü. Mesudiye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediye meclisleri art arda aldıkları kararlarla  60 eski köy Kırsal mahalle kimliğine kavuştu. 1984 yılından önce belediye olan Yeşilce beldesi, Topçam beldesine bağlı Akkırık, Köşe ve Mesudiye Belediyesine bağlı Tavara, Müslüm Sarıca, Geldişer, Ekşere, Maksutalan ve Mesudiye Merkez ise mahalle olarak kaldılar.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, tüm mahallelerin kırsal mahalle olması kararını alarak sürpriz yapmıştı…
ORMESHA- Ufuk Yılmaz: Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı 71 köy, Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra köylerin görüşü alınmadan, halk oylaması yapılmadan mahalleye dönüştürülmüştü. Bakanlar Kurulu yıllar sonra bu yanlış karardan dönerek, kırsal mahalle yasasını çıkardı. Böylece eski köylere kırsal mahalle olma yolu açılmış oldu.  Mesudiye ilçesinde yaklaşık 16 mahalle kırsal mahalle olma kararı alırken, geriye kalan 54’ü mahalle olmak istediğini belirtmişti.
Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, aldığı kararla tüm mahallelerin kırsal mahalle olmasını kararı aldı. Bu karar daha sonra Mesudiye Belediye Meclisi’ne getirilerek kabul edildi. Ve bu karar onay için Ordu Büyükşehir Belediye Meclisine sunuldu. Ancak Büyükşehir teklifi yeniden Mesudiye Belediyesi’ne geri gönderdi.
 Belediye Başkanı İsa Gül başkanlığında toplanan Mesudiye Belediye Meclisi Ak Parti, CHP ve MHP oylarıyla  yeniden Kırsal Mahalle kararını kabul ederek  ikinci kez Ordu Büyükşehir Belediye Meclisine geri gönderdi. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Mesudiye Belediye Meclisi’nden gelen ikinci kararı oylayarak kabul etti.
Böylece 1984 yılından önce belediye olan Yeşilce, Topçam beldesine bağlı Akkırık, Köşe ve Mesudiye ilçe belediyesi mahalleleri Tavara, Müslüm Sarıca, Geldişer, Ekşere, Maksutalan ve Mesudiye Merkez mahallesi dışında kalan 60 eski köy Kırsal mahalle kimliğine kavuştu.
Kırsal mahalle olan yerleşim yerleri elektrik, su faturalarının dörtte birini ödeyecekler, bina yapımında daha az vergi ödeyecekler. Mahalle kalanlar ise indirimden yararlanamayacak.
Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ikinci defa yapılan görüşmede, Mesudiye’nin 60 mahallesinin kırsal mahalle olması kararı oybirliğiyle kabul edilerek, kesinleşti…
Kararın Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde oylanıp, kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, “Mesudiye Kırsal Mahal tekliflerimiz
Ordu Büyükşehir Meclisimizde oy birliğiyle kabul edildi. Kanuna göre 1984 yılından önce Belediye olan Yeşilce, Topçam’a  bağlı Akkırık, Köşe ve Mesudiye Merkez Mahalleleri dışında kalan 60 Mahallemiz Büyükşehir Meclisimizce Kırsal Mahalle Statüsüne alınmıştır.
Bu konuda desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.M Hilmi Güler’e ilçem adına teşekkür ederim” diyerek, kararın hayırlı olmasını diledi.

Kırsal Mahalle hakkı kazanan köyler:

1- Abdili- 
2- Akkırık- Mahalle
3- Alan
4- Arıcılar (Foruhçulu)
5- Arıkmusa 
6- Armutkolu
7- Arpaalan
8- Aşağı Gökçe (Aşağı Faldaca)
9– Aşıklı
10- Bahçe (Geldişer) Mahalle
11- Balıklı
12- Bayırköy (Kadüren)
13- Bayraklı
14- Beşpınar (Mismilon)
15- Beyağaç (Zile)
16- Beyseki (Begseküsü)
17- Birebir
18- Çaltepe (Herüse)
19- Çardaklı (Afan)
20- Çavdar
21- Celal
22- Çerçi
23- Çiftlik Sarıca 
24- Çukuralan
25– Darıcabaşı
26- Dayılı (Daylu)
27- Derebaşı
28- Doğançam (Istavru)
29- Dursunlu (Fiyez)
30- Enalan (İnalan) Muhtarlığı olmadığı için artık köy ve mahalle değil
31- Ekşere (Gölbaşı)- Mahalle
32- Erik
33- Esatlı (Esedlü)
34- Fistoru- Mahalle
35- Göçbeyi
36- Gülpınar (Rösbene )
37- Güneyce (Keyguş)
38- Güvenli (Bisey)
39- Güzelce (Gergeçi)
40- Güzle (Lağus)
41- Hamzalı
42- Herközü
43- Ilışar
44- Kale
45- Karabayır
46- Karacaören (Karacaviran)
47- Kavaklıdere (Eskidir)
48- Kışlacık
49- Konacık (Başağrı)
50- Köşe- Mahalle
51- Mahmudiye (Gökçe Kilise)
52- Maksutalan – Mahalle
53- Müslimsarıca – Mahalle
54- Musalı
55- Ortaalan – Muhtarlığı olmadığı için artık köy ve mahalle değil
56- Pınarlı (Karıca)
57- Sarıca (Kafisarıca)
58- Sarıyayla (Ispanasa)
59- Tavara ( Kayadibi )- Mahalle
60- TOPÇAM (Gebeme) eski belde
61- Türkköyü
62- ÜÇYOL (Parçı) Eski belde
63- Yağmurlar (Sülümü)
64- Yardere (Manul)
65- Yavşan
66- YEŞİLCE (Yavadı) eski belde
67- Yeşilçit (Yastura)
68- Yeşilyurt (Beri) Muhtarlığı olmadığı için artık köy ve mahalle değil
69- Yeveli 
70- Yukarı Gökçe (Yukarı Faldaca)
71- Yuvalı  (Karamerek)
72- Akpınar (Mahmat)

Leave a Response