AKPINAR, DARICABAŞI, PINARLI, DERİNÇAY KÖYLERİ TAŞ OCAĞINA KARŞI BİRLEŞTİ

Ordu

Mesudiye ilçesi Darıcabaşı, Pınarlı, Akpınar köyleriyle, Kabadüz ilçesine bağlı Derinçay ve çevre köylerin sınırları içinde Karadeniz Akdeniz karayolu üzerinde, Gürses Madencilik tarafından Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi (Taşocağı) açılmak isteniyor. Haberi öğrenen köylerin halkı, kendilerine sorulmadan böyle bir projeye izin verilmesinin yanlış olduğunu, Taşocağı açılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler

 

ORMESHA: Mesudiye ilçesi Darıcabaşı, Pınarlı, Akpınar köyleriyle, Kabadüz ilçesine bağlı  Derinçay Köyü sınırları içinde Karadeniz Akdeniz karayolu üzerinde Gürses Madencilik tarafından işletilecek olan Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi (Taşocağı)  hakkında Ordu Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Ordu İli Kabadüz ve Mesudıye ilçesi sınırları içerisinde Gürses Madencilik Gıda Turizm İnşaat Taahhüt Nakliye Hafriyat Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan SİCİL 87337 (ER: 3373462) II-A Grubu Bazalt Ocağı Ve Kırma-Eleme Tesisi projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 08/01/2020 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve ORDU Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” denildi.

Leave a Response